Pokosová pila DeWalt DWS 780 (recenze + video)

Posuvná oboustranná pokosová pila DeWalt DWS 780 patří k tomu největšímu co z pohledu prořezu a výkonu americký DeWalt nabízí. Námi testovaný kousek byl navíc osazen indikátorem řezu DeWalt XPS, která současně nahrazuje funkci laseru i svítilnu. 

DeWalt DWS 780 je osazen klasickým motorem o jmenovitém příkonu 1675W, který v reálu poskytuje řeznému kotouči o průměru 305mm výkon 960W. To je velmi solidní číslo a při řezání tvrdého dřeva ani hliníku jsme nezaznamenali žádné známky dušení.

Snad jedině při velkých šikmých řezech hraničících s úhlem 50 stupňů bylo u tvrdého dřeva potřeba lehce kotouči povolit a nechat ho nadechnout. Otáčky lze regulovat dle potřeby mezi 1900 až 3800 za minutu.

Videopohled na oboustrannou pokosovou pilu DeWalt DWS 780

Konstrukce

Na svou kapacitu se pokosová pila DeWalt DWS 780 řadí na úplnou špičku co do mobility. S její hmotností necelých 25 kilogramů se často nemohou rovnat ani konkurenční pily s mnohem menší kapacitou řezu. Její dobrou přenositelnost doplňují i označená madla po stranách základny a na její horní části. Kryt kotouče je poloprůhledný, otevírá se hladce a díky zakončení malými kolečky dobře klouže po materiálu.

Základna pily je celá frézovaná z hliníku a veškeré stupnice jsou dobře čitelné. Jsou buď frézované přímo do hliníku nebo lakované takže se nemusíte obávat, že se vám po nějaké době stupnice odloupou, tak jak to bývá u některých pil, které mají stupnice řešené samolepkou. Pravítka jsou robustní a posuvná takže poskytnou dobrou oporu i větším kusům materiálu.

Úhel řezu je možné oboustranně nastavovat buď na dobře čitelné stupnici a nebo díky přednastaveným zarážkám. Ty jsou nastaveny na nejběžnější varianty úhlů, ale díky šroubu nad nimi je možné si je přenastavit na libovolnou požadovanou hodnotu. To je vynikající řešení zejména pokud potřebujete opakovaně řezat identické úhly a třeba je střídat nebo měnit.

Díky zarážce je možné pilu za aretovat na vámi zvolenou hloubku řezu a snadno ji tak přeměníte v podstatě na radiální pilu pro hloubkově konstantní řezy. Odtah pilin je řešen klasicky a dobře situovaný a velký vstup za kotoučem při napojení na vysavač dokáže zlikvidovat cca 75% veškerého prachu.

Indikátor řezu DeWalt XPS

Indikátor řezu DeWalt XPS je náhrada laseru. Jedná se vlastně o geniálně jednoduché řešení LED svítilny, která je umístěna nad kotoučem a kromě toho, že přisvětluje celou pracovní plochu tak díky jejímu umístění zobrazuje na materiálu přesnou čáru řezu. Čím blíže kotouč přiblížíte k materiálu tím jasnější je vrhaný stín. Pokud máte pilu v horní poloze je čára řezu viditelná jen slabě, ale jakmile kotouč přiblížíte na cca 5cm je jasně vidět, kudy řez povede. Světlo je natolik intenzivní, že i venku na přímém světle je viditelné, ale zázraky v přímém srpnovém slunci nečekejte stejně tak jako u klasického laseru.

Výhodou tohoto řešení je, že úplně odpadá jakékoli seřizování, které je běžně potřeba při jakékoli manipulaci s pilami osazenými laserem. Stejně tak pokud se rozhodnete vyměnit kotouč, tak nemusíte nic přenastavovat. Jako nevýhodu bychom označili nutnost sklopit kotouč blízko k materiálu, což vám ukradne jednu ruku a pro usazení a aretaci pak musíte kotouč zase pustit. Takže vás to lehce zdrží oproti laseru, který svítí neustále stejně.

 

Konkrétní rozměry a řeznou kapacitu najdete u pily DeWalt DWS 780 v katalogu

 

Hodnocení

Jen těžko se na pile hledají nějaké mínusy a spíš si umíme představit různá vylepšení, jako dorazy zabudované v těle, ale na to jsou k dispozici speciální kozy a podstavce. Pokud potřebujete výkon, velkou kapacitu prořezu, přesnost a mobilitu pak bude DeWalt DWS 780 určitě správnou volbou.

Jedná se o špičku v nabídce DeWalt a tomu odpovídá i cena okolo 29 000 korun. Pokud byste si chtěli dopřát její kvalitu třeba jen na pár projektů pak se vám nabízí možnost si ji vypůjčit v běžných půjčovnách nářadí, kde je velmi oblíbeným artiklem.

Výkon

*
*
*
*
/

Design

*
*
*
*
*

Zpracování

*
*
*
*
/

Výkon/Cena

*
*
*
*
0

Diskuze: