Test odvlhčovače Master DH 752

recenze
publikováno: 26. 9. 2013 autor:

Dnes jsme se podívali „na zoubek“ poloprofesionálnímu odvlhčovači  Master DH 752. Možná by bylo na místě mluvit o něm spíše jako o vzdušném vysavači protože jeho výkon je skutečně impozantní. V Hustym Vercajku se snažíme nářadí a stroje dávat do rukou právě vám, našim čtenářům a testovat ho v reálném prostředí a při opravdové práci.

 

Mise – podmáčená dílna 

 

Vlhké zdivo

Tomáš Hickel dělá ve své malé dílně v Praze vše od pojezdových bran, přes klasickou zámečnickou výrobu až po specializované konstrukce pro firemní akce. V poslední době mu ale začala rapidně vzlínat vlhkost, která u některých zdí sahala i přes 80 cm vysoko. Příčiny tohoto stavu zřejmě souvisejí s nedalekou stavbou podzemních garáží a narušením podzemních vodotečí. Každopádně dílna plná železa a drahého nářadí a vzdušná vlhkost sahající až k 80 % nejdou příliš k sobě a pro materiál a zejména stroje by to mohlo mít devastující následky.

Master DH 752 – dělo z půjčovny

Master DH752 z DKNV

Podmáčení bylo natolik intenzivní, že bylo potřeba nasadit opravdu těžkou techniku. Tu jsme našli v půjčovně stavební mechanizace DKNV, která nám na test tento odvlhčovač zapůjčila. I když si Master DH 752 již od výrobce nese přízvisko poloprofesionální, je pro běžného uživatele naprosto dostačujícím strojem. Ať už se bude jednat o likvidaci škod po zatopení a nečekaných haváriích vody nebo urychlení stavebních procesů například při lití podlah nebo natahování omítek, můžete si být jisti, že tento stroj svou práci odvede spolehlivě a poctivě.

Design a ergonomie 

Vytažení nádržky

Konstrukčně je DH 752 řešen velice minimalisticky a hlavně funkčně. Silné plechové šasi odolá běžnému zacházení, které se na stavbě i převozu dá u 30 kg stroje čekat. I přes svou hmotnost je díky velikým kolečkům a vysokému madlu odvlhčovač dobře přenosný. Jen při zvedání do výšek nebo nakládání do auta je dobré si k ruce vzít parťáka. Ovládání je jednoduché a v podstatě si vystačíte se třemi tlačítky (zapnout/vypnout, nahoru a dolu nastavení cílové vzdušné vlhkosti). Prachový filtr i nádržka na vodu jsou dobře přístupné bez nutnosti použít jakéhokoli nářadí.

 

Detailní popis a parametry odvlhčovače Master DH 572 naleznete v katalogu nářadí.

Výkon

Jak jsem již naznačoval v úvodu, o výkon se opravdu obávat nemusíte. Papírově by měl Master DH 752 zvládnout v ideálních podmínkách až 46,7 litrů vody za 24 hodin. Naše testovací podmínky se od výrobcova ideálu velice lišily a i přesto jsme byli v průměru na 60 % maximálního možného výkonu. Ideálními podmínkami pro práci tohoto odvlhčovače rozumějte teplotu okolo 30°, vzdušnou vlhkost 80 % a neustálou cirkulaci vzduchu. Naše testovací dílna sice odpovídala vlhkostí, ovšem teplota byla okolo 17° a cirkulace byla naprosto minimální. Pokud vám půjde opravdu o rychlost a maximální efektivitu, je dobré doplnit odvlhčovač o nějaký druh topidla s fukarem, kterých například DKNV nabízí rovněž celou řadu od elektrických, přes plynové až po robustní naftové. V místnosti sice vytvoříte „prádelnu“, ale vlhkost vám bude doslova mizet před očima.

Master DH 752 má nádržku na 5,7 litrů, kterou by při své schopnosti za hodinu protočit přes výparník  a kondenzátor 350 m3 vzduchu měl naplnit za necelé tři hodiny. V našem testu jsme se drželi kolem výkonu 1,23 litrů za hodinu a tak bylo potřeba nádržku vylévat zhruba po 4,5 hodinách. Odvlhčovač je vybaven automatickým spínačem, který stroj po naplnění nádržky vypne. Trošku obtěžující vlastností je nutnost stroj po takto vyvolaném vypnutí a vylití nádržky vytáhnout ze sítě a znovu nastavit cílovou vlhkost. Pokud ovšem máte možnost vodu odvádět do nějaké větší nádoby nebo rovnou do odpadu samospádem, pak je přímo na nádržce nástavec na hadici a odvlhčovač tak může běžet bez přestávky, což by se zrovna v našich testovacích podmínkách velice hodilo.

Tento výkon si ale žádá i pořádnou porci příkonu a to rovnou 900W. Díky integrovanému počítadlu motohodin jsme si i tuto hodnotu mohli ověřit a v naše testu jsme se dostali na reálnou hodnotu 580W což opět odpovídá našemu cca 60% výkonu oproti maximu.

Výsledky

V našem konkrétním případě se jednalo o vzlínání půdní vlhkosti, které jak se díky testu ukázalo je bohužel kontinuální a bude muset být řešeno sanací a podřezáním zdiva. Kontrolní měření jsme prováděli nejen zabudovaným vlhkoměrem, který má Master DH 752 v sobě, ale i externí sondou. „Vodní mapy“ sice při poklesu vlhkosti opticky nemizely díky zašlosti a zažloutlosti omítek, ale na dotek byl jasně znatelný rozdíl a nejvíce byl posun poznat při běžném nádechu, kdy bylo cítit opravdový pokles vzdušné vlhkosti.

 

Výsledky

 

Závěr

Master DH 752 je bezesporu dříč, který se od svých plně profesionálních bratříčků liší jen v opravdových detailech. Slibovaného výkon v ideálních podmínkách nebude problém dosáhnout stejně tak jako spotřeby. Je perfektním strojem pro vysoušení po povodních, při rekonstrukcích a malování, stejně tak jako k udržování potřebné vzdušné vlhkosti ve skladech, hotelových prádelnách atd. Podle způsobu nasazení je rovněž dobré se zamyslet nad efektivitou jeho nákupu. Pokud jej budete využívat kontinuálně nebo v provozu 24/7 na což je Master DH 572 připraven, pak jeho nákup bude určitě dobrou volbou. Jinak bych určitě i díky jeho výkonu a rychlosti využil možnost si jej na konkrétní akce vypůjčit.

Výkon

*
*
*
*
*

Design

*
*
*
*
/

Zpracování

*
*
*
*
*

Výkon/Cena

*
*
*
*
0

Diskuze: