Multitool Bosch PMF 220 – 350 (recenze + video)

Multitool Bosch PMF 220 – 350 je praktický nástroj pro domácnost i specializovanou dílnu.

Multitooly nebo také oscilační nástroje jsou velmi praktičtí pomocníci. Díky mnoha vyměnitelným nástavcům s nimi můžete řezat, brousit, škrábat a to celé spektrum materiálů od kovu až po plasty.

Své využití si multitooly často najdou u specializovaných řemeslníků, ale i v domácnosti nebo u modelářů. Díky jedinému elektrickému nářadí tak můžete například doma zahodit spoustu větších ručních nástrojů. Najdete je v sortimentu všech výrobců a ve variantách pro domácí a průmyslové použití.

Ve většině případů se však používají na drobnější jednorázové práce a proto není problém i ty „domácí“ občasně využívat v profi nasazení. V tomto srovnávacím testu přinášíme přehled tří modelů Bosch PMF 220 / 250 a 350.

Přehled multitoolů Bosch

V redakčním testu jsme se zaměřili na srovnání modelů Bosch PMF 220, Bosch PMF 250 a Bosch PMF 350. Všechny tři stroje jsou si velice podobné a cenově je od sebe dělí zhruba 1 000 korun. Asi nejzásadnějším rozdílem je systém upnutí nástrojů. Nejlevnější model PMF 220 totiž nabízí klasický starý systém upnutí na šroub.

Oba jeho dražší bratříčkové již disponují beznářaďovým upínáním Strarlock system. To oceníte zejména ve chvíli, kdy chcete relativně často nástavce měnit (uříznout, zabrousit, doříznout, zabrousit atd.) Modely Bosch PMF 220 a Bosch PMF 250 se pak kromě systému upínání liší už jen přibaleným příslušenstvím protože výstupní výkon motoru je u obou stejný – 130 W.

Model Bosch PMF 350 pak nabízí výstupní výkon 180 W a kromě více příslušenství v základu především velmi praktický LED přísvit.

Příslušenství

To, co z oscilačních nástrojů dělá multitooly je nabídka příslušenství. V obchodech tak máte možnost najít nástavce v nejrůznějších tvarech a velikostech a mnoho z nich je i kompatibilních pro jiné značky nářadí. V základu všech testovaných strojů naleznete potřebné plátky pro řezání kovu, dřeva a pro broušení.

Následně si však můžete dokoupit plátky pro specializované práce jako je škrábání nebo broušení diamantem. Ceny příslušenství se tak pohybují od 350 do 4 000 korun.

 

Videorecenze

Závěr

Za cenu v rozmezí 2000 – 3500 Kč dostanete velice univerzální nářadí se kterým s trochou šikovnosti nahradíte téměř veškeré ruční (brousící a řezací). Naprosto nedostižné jsou multitooly pokud potřebujete něco zařezávat spolu s jiným povrchem. Velmi praktický je i hloubkový doraz u všech tří modelů. Ten oceníte třeba při prořezávání sádrokartonu. Kvalitou a zpracováním patří tyto stroje ke špičce ve své kategorii.

Výkon

*
*
*
*
0

Design

*
*
*
*
0

Zpracování

*
*
*
*
0

Výkon/Cena

*
*
*
*
/

Diskuze: