Srovnávací test oscilačních multinástrojů

Je to jen něco málo přes pět let, co společnosti Fein vypršel patent na oscilační multinástroj, který vymyslela a dodnes jej nabízí pod názvem MultiMaster. Během té doby se svou obdobu renovátoru, oscilačního multitoolu, multistroje, nebo jak tomu kdo chce říkat, přišli téměř všichni výrobci od čínských „no name značek“ až po kompletní spektrum prémiových výrobců.

My se dnes v testu podíváme na tři akumulátorové oscilační multi nástroje, které stoprocentně budete zvažovat, pokud se rozhodnete právě do tohoto druhu nářadí investovat.

Jakmile jeden z nich vyzkoušíte pochopíte genialitu toho druhu nářadí

Pokud jste nikdy o oscilačním nářadí neslyšeli nebo si neumíte představit jeho využití v praxi tak vězte, že se nejedná o žádné modelářské hračky, ale o neuvěřitelně praktický kus nářadí, které dokáže zastat snad veškeré práce z oboru řezání, broušení a škrábání.

Multi nástroje jsou obecně ideální pro veškeré práce, kde je potřeba preciznost a nebo se jedná o těžko dostupná místa. Z tohoto pohledu se nabízí jako perfektní řešení využít akumulátorové nářadí. Na druhou stranu se bavíme o profesionálním využití a tak je zde otazník výkonu a rovněž výdrže. Moderní technologie jako bezuhlíkové motory a nejnovější Li-ion baterie pomohly z těchto nástrojů udělat v podstatě plnohodnotnou náhradu jejich klasických kabelových verzí.

Pod drobnohled jsme si vzali modely Bosch GOP 18 V-EC Proffesional, DeWALT DCS 355M2 a Fein MultiMaster AFMM 14. Na každý z nich se podívejme tedy samostatně a pro pořádek to vezměme abecedně. Všechny stroje jsme měli k dispozici více než dva měsíce a zkoušeli jsme je na celé řadě projektů od renovace podlahy, přes výrobu speciálních plastových konstrukcí až po běžnou renovační činnost při přestavbě interiérů.

 

Bosch GOP 18 V-EC Proffesional

Bosch GOP 18 V-EC Proffesional si můžete vybrat v několika variantách, ale pokud se budeme bavit o úplném základu, který se pohybuje s cenovkou okolo 5 500 bez DPH, tak dostanete opravdu jen to nejnutnější a to za předpokladu, že akumulátor použijete z vašeho jiného Bosch nářadí.

V základní variantě tedy počítejte s brusnou deskou a sadou brusných papírů, bimetalovým segmentovým kotoučem, pilovým listem na dřevo, ponorným pilovým listem, škrabkou a vložku do L-Boxxu. Pokud nemáte vhodné akumulátory z jiného nářadí Bosch a připlatíte si dostanete navíc kompletní kufr, dvě 4Ah baterie a rychlonabíječku. Cena této kompletní sady však bude atakovat už hranici 12 000 bez DPH.

Bosch svůj Multi Cutter nabízí v klasickém stohovatelném L-Boxxu. Oproti ostatním výrobcům do něj můžete nástroj uložit i s nasazeným příslušenstvím. To je příjemné, stejně jako vyjímatelná plastová krabička do které uschováte veškeré příslušenství a můžete si tak vše potřebné tedy nářadí a příslušenství vzít kamkoli s sebou bez nutnosti tahat celý kufr. Pokud se o své nářadí opravdu staráte, nepotěší vás naopak fakt, že samotný Multi Cutter není v uzavřeném kufru nijak dobře zafixován a bude vám v něm trošku poletovat při nějakém divočejším přenášení.

Výkon, Ergonomie a tak vůbec …

Ve všech testech si Bosch vedl na jedničku. Je těžké srovnávat a určovat protože se nebavíme o laboratorních testech, nemáme nikdy identické pilové listy atd, ale pokud bychom měli doporučit subjektivně z testované trojice jen podle pracovního výkonu byl by to podle našich zkušeností právě Bosch i když opravdu super těsně.

Velice příjemný je soft start, díky kterému po zapnutí neucítíte v ruce hned splašenou kobylu. Kolečko regulace otáček je umístěno tak, abyste na něj dobře dosáhli i při různých úchopech stroje. Systém výměny příslušenství je jednoduchý a beznářaďový. Prostě jen odklopíte po straně hliníkové táhlo a středová svorka se stáhne a můžete vyměnit potřebný list nebo jiné příslušenství. Jde to poměrně ztuha, ale to určitě není na škodu i když jsme subjektivně měli trošku strach, že si někde přiskřípneme prst.

Kde si naopak Bosch GOP 18 V-EC Proffesional vedl nejhůře z této fantastické trojky byla ergonomie. Jednoznačně je nejtěžší a největší. Je celkově dost hranatý a pokud máte menší ruce pořádně jej ani neobejmete. Pokud potřebujete pracovat hodně precizně a nebo v hodně ztísněných místech a měnit často polohy úchopu mohlo by to být trochu limitující. Samotný povrch je ovšem příjemný a určitě v rukou neklouže.

 

DeWALT DCS 355M2

Multi Tool od Dewaltu celou tuto kategorii nástrojů posouvá podle nás o pořádný kousek dopředu. Hned na první pohled je jasně vidět, že jeho ergonomie vychází z klasických tvarů aku vrtaček a šroubováků. DeWALT prostě padne do ruky jako ulitý. Jako systém uchycení příslušenství zvolili „žlutí“ systém se kterým přišla jako první společnost Porter Cable, díky kterému jen stlačíte páčku a druhou rukou pilový list vysunete.

Jedinou nevýhodou je, že tyto listy mají specifickou otevřenou konstrukci uchycení. Pokud byste chtěli použít příslušenství právě konkurenčních firem jako Bosch nebo Fein budete muset namontovat přiložený adaptér. K výměně příslušenství pak budete vždy potřebovat další nářadí, což je opravdu hodně nepohodlné.

Výkon, Ergonomie a tak vůbec …

Úchop je bezkonkurenční a dobrému vyvážení napomáhá samozřejmě i relativně malá 2Ah baterie, která ale v kombinaci s bezuhlíhovým motorem dokáže dodávat šťávu překvapivě dlouho. Pokud byste čekali, že to bude jen polovina toho co u testovaných strojů s 4Ah baterií tak se nenechte zmýlit. Navíc DCS 355 i při velké zátěži zůstává velmi chladné což oceníte vždy, když budete měnit úhel nebo pozici jak nářadí držíte.

Parádní je LED dioda na čele DeWALT DCS 355M2, která perfektně osvětluje pracovní plochu. Zůstává svítit ještě 20 vteřin po vypnutí, takže po sobě práci můžete v klidu zkontrolovat nebo si jen přisvítit jako se svítilnou. DeWALT vás potěší i takovými detaily, jako je možnost přidělat na obě strany klip na opasek. Pokud třeba lezete pod stropem na štaflích opravdu oceníte, že tam s vaším nářadím nemusíte žonglovat a hledat místo kam si ho položíte.

Co je u multitoolu od DeWaltu opravdu jiné než u konkurence, je spoušť s plynulou regulací otáček. To je věc, která je asi nejvíc rozporuplná a ani sami v redakci na ni nemáme jednotný názor. Tento systém nabízí řadu výhod. Třeba, když na začátku řezu potřebujete přesně nasadit nebo naopak na konci jemně dojet dokonce jen spoušti trošku povolíte. Je to opravdu skvělé, ale naproti tomu si nemůžete zaaretovat spoušť v konkrétních požadovaných otáčkách. To lze jen v poloze na plný výkon. Druhou nevýhodou může být fakt, že i přes zajímavě řešenou spoušť ovládanou dvěma prsty, na ni při některých úchopech nářadí nemusíte dobře dosáhnout. Někomu to může vyhovovat a někomu zase ne. Je třeba to při výběru zvážit a v nejlepším případě osobně vyzkoušet.

DeWALT DCS 355M2 je možné rovněž sehnat ve verzi bez baterie, pak počítejte s cenou okolo 5 400 Kč bez DPH. Ve variantě s dvěma 2Ah bateriemi a nabíječkou celý set pořídíte pod 9 000 Kč bez DPH. V obou případech ovšem za své peníze dostanete docela hodně muziky v podobě celé řady příslušenství, které u ostatních výrobců budete muset poměrně dost draze dokupovat.

Ve stohovatelném TStak DeWALT kufru dostanete oscilačku totiž rovnou s tímto vším (2 x baterie XR Li-Ion s kapacitou 2 Ah, univerzální nabíječka XR, pilový list 31 x 43 mm pro rychlé řezy dřeva, pilový list 31 x 43 mm pro řezy dřeva s hřebíky, pevná škrabka, půlkulatý pilový list, karbidový pilový list pro odstraňování spárovacího materiálu, pilový list pro řezání detailů, brusná podložka, 25 různých brusných papírů (hrubost 60, 120 a 240), adaptér pro odsávání prachu, vodítko pro přímé řezy s hloubkoměrem, univerzální adaptér pro konkurenční plátky.

Za moc šťastnou nepovažujeme molitanovou výstelku kufru. Ta sice vše drží perfektně zafixované, ale nedej bože, aby se vám do kufru dostala voda a nebo všudypřítomný prach.

 

Fein MultiMaster AFMM 14

Fein MultiMaster je sice slabší než předchozí 18V konkurenční modely, přesto jsme moc rádi, že jsme měli možnost jej v přímém porovnání vyzkoušet. Od prvního otevření kufru musí být každému jasné, že toto je prostě praotec a průkopník oscilačního nářadí. Zpracování a celková ergonomie na nás hned od prvního okamžiku působila dojmem, že máme v ruce nezničitelný kousek nářadí.

Roky vývoje poznáte

MultiMaster nevypadá nijak extra designově, ale do ruky padne velice příjemně. I přes trochu neforemný tvar akumulátoru nabízí ve všech polohách dobrý úchop. Z testované trojice byl sice nejhlučnější, čím si nás ale získal byla vlastnost, pro kterou toto nářadí vlastně vzniklo a tou je přesnost. Pokud budete chtít pracovat opravdu precizně, pak je Fein MultiMaster určitě dobrou volbou.

Těžko říct, kde přesně je to kouzlo schované. Zda kombinace nízkých vibrací a kultivovaného chodu motoru nebo je za tím prostě ten dlouholetý vývoj samotné ergonomie těla. Každopádně to funguje. Uchycení příslušenství je řešeno pomocí nástrčného trnu, který se následně zajistí klapkou na hlavě stroje. Není to sice tak elegantní jako u modelů Bosch a DeWALT, ale na druhou stranu to není nijak obtěžující. Stejně jako u konkurence totiž nepotřebujete žádné další nářadí. Pokud by se vám nějakým nedopatřením podařilo onen trn někde ztratit, tak ani to nebude žádné velké neštěstí. Náhradní stojí cca 200 korun.

V balení dostanete vše potřebné (FEIN MultiMaster AFMM 14, brusná deska, 20 brusných listů (zrno 60, 80, 120, 180), pilový list E-Cut Universal (44 mm), pilový list E-Cut Long-Life (65 mm), segmentový pilový list s povlakem ze slinutého karbidu, rašple s povlakem ze slinutého karbidu (trojúhelníkový tvar) s otvory, segmentový pilový list z vysokovýkonné rychlořezné oceli, pevná stěrka, 2 akumulátory, rychlonabíječka). Takto vybavený set v kufru Fein vás bude stát okolo 11 000 Kč bez DPH.

Model Fein MultiMaster AFMM 14 je již trošku starší. Letos bychom se však měli dočkat jeho zásadní inovace, kterou Fein již má u svých drátových modelů. Tou inovací je unikátní samonosné uchycení motoru, které přináší další radikální snížení vibrací a tedy vylepšenou přesnost.

 

Závěr

Bylo by skvělé, kdybychom vám mohli doporučit jednoho vítěze, ale u námi porovnávaných strojů to prostě nejde. Každý má své přednosti a slabší stránky. Rozhodování bude velice individuální podle vašich potřeb i fyzických dispozic. Obecně můžeme říct, že pokud máte doma kompatibilní akumulátory z jiného nářadí, pak neuděláte chybu, když zvolíte stroj kam budou pasovat. Uspoříte tak hodně peněz.

Kdybychom měli jednostranně doporučit podle podle specifického kritéria pak kupte Bosch kvůli výkonu, Fein kvůli přesnosti a DeWalt kvůli ergonomii. Jestliže by jeden z těchto multinástrojů měl být vaším prvním nářadím za redakci bychom doporučili DeWalt. Nabízí spoustu příslušenství dodávaného v již balení a dostanete jednoznačně nejlepší poměr cena/výkon. Nezapomeňte si ovšem vždy promluvit před koupí se svým prodejcem, protože by vám měl být schopen dát nějakou výhodu. Ať už v podobě lepší ceny nebo bonusu v podobě dodatečného příslušenství či rozšířené záruky.

 

Redakční test oscilačních multi nástrojů

Výkon

0
0
0
0
0

Design

0
0
0
0
0

Zpracování

0
0
0
0
0

Výkon/Cena

0
0
0
0
0

Diskuze:

  1. mechanik

    Vybavení autodílen nevedete ? Děkuji

    • Maruna

      Ahoj, rádi se koukneme i na tento segment. Máš na mysli nějaké konkrétní nářadí? Můžeš se stát i naším recenzentem pokud bys chtěl něco testovat. Jirka