Husqvarna 136 Li HD 46 – aku nůžky na živý plot (recenze)

Výrobce u svých aku nůžek na živé ploty Husqvarna 136 Li HD 46 slibuje výkon, dlouhou výdrž a rychlé nabíjení.
Tak jsme se jim podívali řádně na zoubky!


Pokud potřebujete stříhat živé ploty nebo keře i na těžko dostupných místech, nebo chcete svobodu pohybu, kterou poskytují akumulátorové stroje, pak budete přemýšlet právě nad nějakým aku plotostřihem. Minimálně dvakrát ročně ho v průměru vytáhnout musíte a tak je na zvážení jestli se vám ona investice vyplatí.

Stříhání bez kabelu: čistá radost

Při sekání trávníku si kabel relativně snadno pohlídáte třeba přehozením přes rameno. U nůžek na plot to ovšem už tak jednoduché nebývá. Často stojíte na žebříku a s vypětím všech sil se snažíte dosáhnout až na ty nejvyšší místa vašich tújí a tak se kabel opravdu nezřídka připlete do cesty a v lepším případě je jen po stíhání. U nůžek na živé ploty nám tedy akumulátorový zdroj dává smysl bez jakýchkoli výhrad.

 

Co dostanete v balení

Kromě samotných nůžek Husqvarna 136 Li HD 46 v krabici naleznete ochranný plastový kryt na čepel, návod k použití a pokud si nekupujete variantu bez akumulátoru tak i nabíječku s akumulátorem o kapacitě 2,1 Ah. Plné nabití baterie nám trvalo 57 minut (výrobce uvádí 50-75 minut).

Specifikace a vybavení

Námi testované nůžky byly osazeny akumulátorem BLi80 (36V / 2.1Ah). Výstupní výkon baterie je 75,6Wh. Li-ion baterie nabízí opravdu dlouhou dobu provozu (70 minut) a prvotřídní výkon. Hodnota vibrací je 1/1 m / s 2 a vysoká hladina akustického tlaku u ucha obsluhy je 73db. Délka čepele je 45 cm a vzdálenost ostří od sebe je 25 mm. Ty se pohybují rychlostí 2700 řezů / min a podle výrobce zvládnou nůžky řez až do tloušťky větví až 25 mm. Nůžky Husqvarna 136 Li HD 46 váží 3.9kg. Není to málo a je to rozhodně více než u srovnatelných strojů s přívodním kabelem. Vždyť jen samotný akumulátor váží téměř jeden kilogram. Vyšší váhu ale bohatě vykompenzuje právě visícího kabelu.

 

Intuitivní ovládání, nízká spotřeba energie

Ovládání je jednoduché a kromě tlačítka pro vypnutí a zapnutí zde naleznete zapínání Eco módu. Ten sníží výkon nůžek, které si ale díky inteligentní elektronice dokáží samy ve chvílích potřeby přidávat až do plna. Kromě tiššího chodu je největší výhoda tohoto systému delší výdrž na baterii.

V praxi

Rukojeť je ergonomická a jakmile nůžky vezmete do ruky vše sedí tam kde má a jak dobře se drží. Ovládacích prvků je minimum a není potřeba kromě jediného na přední rukojetí držet žádná další pojistná tlačítka při práci, což je výborné. Většinou jsou tyto pojistky na „divných“ místech a po chvíli vás z nich bolí ruce. Rozložení hmotnosti nůžek je na jedničku. Když je zavěsíte za přední madlo tak se drží v rovině což hodně usnadňuje práci. Nenechte se ale ukolébat, ona necelá 4 kila váhy stroje vám po půl hodině práce vytahají ruce i záda.

 

Závěrečné hodnocení

Dlouhá stříhací lišta dosáhne daleko a vysoko a pomůže udržovat rozumnou rovinu stříhaných ploch. Výkonu má tento akumulátorový plotostřih překvapivě na rozdávání a větve o maximálním průměru 2,5 cm zvádá s překvapivou lehkostí. Občas jsme sice cítili vibrace i větších stříhaných průměrů, ale to bylo dané spíš úhlem střihu než nedostatkem výkonu. Velmi milé překvapení je velmi nízká hlučnost stroje.

Ergonomicky jsou nůžky Husqvarna 136 Li HD 46 velmi vydařené a dokážete s nimi bezproblémově pracovat v horizontální i vertikální poloze. Hodí se do malých zahrad, ale své místo si najdou určitě i u menších zahradních firem v kombinaci s větší flotilou akumulátorů. Ty jsou navíc kompatibilní s celou řadou aku zahradního nářadí Husqvarna od sekaček, přes řetězové pily až po křovinořezy.

Výkon

*
*
*
*
/

Design

*
*
*
*
/

Zpracování

*
*
*
*
/

Výkon/Cena

*
*
*
*
0

Diskuze: