Jak ušetřit při demolici domu – recyklace na stavbě

V rámci demolice domu jsem měl možnost otestovat nejmenší třídičku z portfolia českého výrobce CZ Screen. Testoval jsem jejich nejmenší model MS Micro a musím přiznat, že to je opravdu podařený stroj.

Příště bych pro tento druh práce volil větší model, abych mohl nakládat větším nakladačem a trochu to ještě urychlil. Zajímalo mě především, jestli a jak se dá při demolici domu ušetřit.

První myšlenka směřovala i podle doporučení lidí z okolí velký bagr a velké soupravy nákladních aut. Prý to bude vždy nejekonomičtější varianta. No a světe div se rozhodně nebyla 🙁 Při nabídkách firem jsem se pohyboval v rozmezí 140 – 300 000 Kč. Nakonec jsem se rozhodl suť přímo na stavbě protřídit přes třídičku se sítem 50mm.

Tak a teď trochu čísel:

  • Objem bouraného zdiva (200 m3)
  • Objem odvážené suti plus vytříděného recyklátu – po nabourání (225 m3)
  • Objem vytříděného recyklátu (80 m3)
  • Objem odvezené suti (145 m3)

Dosaďte si tam čísla za které u vás odvážejí suť a současně prodávají kvalitní zásypový recyklát nebo písek i s dovozem a zjistíte, že prostě budete v plusu. Stavební firmy totiž často neudělají nic jiného, než že vaší suť odvezou k sobě na recyklaci a pak vám ji až začnete stavět a budete materiály potřebovat zase vlastně dovezou zpět.

Snad se vám toto video bude jako troška inspirace líbit.

 

Diskuze: