Hornbach radí jak na zavlažování

Magazín
publikováno: 23. 5. 2017 autor:

Pro hezkou a zelenou zahradu je důležité její udržování. Vůni, svěžest a úrodu ovlivňuje kvalita půdy a její zavlažování. Automatické systémy zaručí optimální způsob, čas i množství potřebné vody, aby zalévání bylo nejúčinnější a neškodilo.

Při snaze mít co nejhezčí zahradu, a zároveň se tam nadřít co nejméně, může být velkou pomocí i správný zavlažovací systém. Nespornou výhodou automatického zalévání je pohodlná a spolehlivá péče o rostliny. „Základem je zavlažovací počítač, který převezme veškerou práci a šetří tak čas i energii. Automatická zálivka pomocí počítače je cílená a až o 70 % může snížit spotřebu vody. Další úsporou vody může být napojení celého systému na nádrž zachycující dešťovou vodu,“ říká Daniel Brychta, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach. Sofistikované systémy jsou vysoce kompatibilní i s chytrými přístroji a mohou se tak flexibilně ovládat kdykoliv a odkudkoliv.

 

Jak funguje automatické řízení?

Automatické řízení systému je možné aplikovat na ovládání jednoho až šesti rozvodů. Základem zavlažovacího systému je počítač. Pro plně automatické řízení jsou k dispozici kabelové i nekabelové řídící jednotky. V závislosti na modelu může zavlažovací počítač uložit několik různých programů, různé instrukce pro na sebe navazující dny nebo pouze jeden denní čas zavlažování. Většina zavlažovacích počítačů má solární buňku, ze které odebírá proud pro svůj provoz.

 

Zavlažovací zařízení pracující bez kabelu funguje s individuálně programovatelnými řídícími jednotkami, které jsou pevně spojeny s ventily. Tyto ventily poté, v závislosti na programu, připojují a opět odpojují jednotlivé zavlažované zóny. Tímto způsobem lze na zahradě zavlažovat různé oblasti s rozdílně silnou intenzitou.

 

Sofistikované zavlažování

Dnes již existují zavlažovací systémy, které jsou propojeny přes dálkové ovládání s měřičem vlhkosti země. Počítač vyhodnotí zaslané informace a sám nastaví potřebný druh zavlažování. Člověk pouze rozhodne o požadovaném okamžiku, kdy se má vše odehrát. Zavlažovací počítač for_q dovede automaticky řídit zavlažování až po dobu čtyř hodin nepřetržitě, a to až šest krát denně. Pro zamezení plýtvání vodou lze k němu dodatečně připojit dešťové čidlo nebo čidlo vlhkosti půdy.

 

Další varianta řízení je regulovaná podle tzv. evapotranspirace, což je celkový výpar půdy. „Počítač měří pomocí čidel pravidelně stupeň vypařování tekutiny z rostlin, teplotu vzduchu, sluneční záření, vlhkost vzduchu a množství srážek. Z toho poté vypočítává množství vody, které rostliny potřebují,“ vysvětluje odborník z Hornbachu. Kromě toho se zohledňuje také stáří rostliny a její druh, složení půdy, druh zadešťování a další údaje. Tato metoda je velmi přesná a šetří tím obrovské množství vody.

 

Postřikovací a kapkové techniky

Pro velké travní plochy jsou ideální automatické zadešťovače. Malé trysky vydávají paprsky vody a přitom se otáčejí nebo kmitají, takže celá zahrada je krásně a rovnoměrně zadešťována. Dosah lze u většiny zařízení nastavit. Pokud to není možné, lze dostřik ovlivnit tlakem vody podle toho, nakolik je otevřen vodní kohout. Vhodnými výrobky pro tento typ zavlažování jsou například vysoce kvalitní zadešťovače značky for_q.

 

Zavlažování kapkovou metodou je vhodné pro všechny oblasti mimo trávníky, protože zavlažuje cíleně v blízkosti kořenů a tím také šetří vodu. Začátek systému tvoří základní přístroj, který snižuje tlak a zároveň filtruje vodu. Další část systému tvoří položená či rozvodná trubka, která dopravuje vodu do požadovaných míst. Tento systém je ideální např. pro balkonové truhlíky, terasové rostliny, živé ploty a keře nebo pro květinové a zeleninové záhony, jakož i pro skleníky. Pro malé sazeničky ale i plodící rostliny je vhodný zavlažovací set na záhony řady for_q, který lze pořídit se zárukou nejvyšší kvality výhradně v projektových marketech Hornbach.

 

Zdroj: TZ Hornbach

Diskuze: