Živý plot je stále jako živý

Magazín
publikováno: 24. 4. 2017 autor:

Jak správně upravovat živý plot a jaké nástroje se nám mohou hodit? Nemusíte být zrovna zahradní architekt, ale s živým plotem je i tak potřeba neustále pracovat. Pravidelně a drobně ho zastřihovat a 2x do roka provést výraznější zástřih.  

Kdy je dobré živý plot výrazně upravovat?

Pokud se na své zahradě pohybujete každý týden, zřejmě si živý plot budete průběžně upravovat a zkrášlovat. Ať už jste perfekcionista nebo se jen občas vrhnete na přerůstající nevzhledné větve, bylo by dobré porozumět své zahradě zapamatovat si 2 termíny.

  1. Přelom června a července – začátek prázdnin je ideální doba na první výraznější úpravu vašeho živého plotu. V tomto období totiž končí jarní růst keřů, které do té doby rostly jako o život.
  2. Konec srpna – zhruba o dva měsíce později, na sklonku léta a blížícímu se podzimu udělejte poslední (druhý) výraznější zásah. Živý plot po několika měsících opět narostl a pokud jste vynechali první větší prořezání na začátku léta, tak je nyní nejvyšší čas, aby se rostliny stihly s dostatečným předstihem připravit na první podzimní mrazíky.

Jak a čím živý plot upravit?

Neexistuje žádná univerzální rada, čím nejlépe. Avšak dnes je na trhu obrovské množství nářadí a spousta vychytávek, které vám mohou usnadnit práci. Někteří z nás stále provádí úpravu živého plotu mechanicky, pouze nůžkami, což může být nejen namáhavé, ale v případě většího pozemku nebo vzrostlého živého plotu, také zdlouhavé. V takovém případě bychom doporučili zvážit nákup alespoň nůžek elektrických. Elektrické nůžky jsou oproti benzínovým zastřihávačům, tzv. plotostřihům výrazně lehčí a práci s nimi zvládnou hravě také ženy či děti.

Benzínové varianty jsou dnes asi už zajímavé jen pro profesionální zahradnické firmy. Téměř každý výrobce nářadí dnes již má v nabídce akumulátorové zastřihovače. Akumulátorové stroje jsou nyní v kurzu a proto není divu, že řada z nás se poohlíží po tomto řešení. Aku řešení je opět velmi lehké, v porovnání s benzínovými stroji. Navíc je výrazně tišší a oproti elektrickým plotostřihům nebudete svázáni kabelem. Můžete je tedy využít kdekoliv bez omezení. Navíc pokud už doma máte kompatibilní akumulátor, tak se může jednat o investici v řádu pouhých pár set korun.

Na co nezapomenout?

Volba kvalitních nůžek nebo funkčního plotostřihu je čistě ve vaší režii. Třeba, že jste zvolili elektrický, akumulátorový nebo benzinový, ve vaší výbavě možná přece jen něco chybí. Jako pomocníky pro drobnou práci si přichystejte i zmiňované mechanické nůžky na živý plot s dlouhými noži nebo ruční zahradní pilku. Všechny nástroje, mějte vždy očištěné a nabroušené. Tupé nůžky a pilky mají za následek roztřepené konečky větví, které dřeviny oslabují a zvyšují riziko jejich infekce.

 

TIP redakce:

Všechny výše zmíněné produkty a pomůcky pro práci na zahradě naleznete například v nabídce společnosti Gardena v sekci Péče o stromy a keře.

Diskuze: