Historie společnosti Fiskars

Magazín
publikováno: 18. 11. 2016 autor:

Ikonickým produktem značky Fiskars je sekera, s níž většina z nás naštípala alespoň pár špalků či třísek. Ale věděli jste, že Fiskars je společnost s více než 365 let trvající tradicí a své výrobky dodává na trh už od roku 1649? 

Historie Společnosti Fiskars

sekerySpolečnost Fiskars začala skromně jako železárna v roce 1649 ve vesničce Fiskars ve Finsku. Odtud tedy jméno společnosti. V roce 1832 vybudovala první výrobnu příborů ve Finsku a rozšířila svou nabídku o vidličky a také nůžky, které si měly brzy získat celosvětovou oblibu. V roce 1837 si společnost Fiskars připsala další finské prvenství. Ve vesnici založila továrnu na výrobu parních strojů a stala se jednou z prvních na světě, která je začala ve větším vyrábět.

Finská ekonomika se dlouhou dobu zlepšovala, ale podobně jako prakticky celý svět utrpěla velkou hospodářskou krizí v roce 1929, kvůli níž byla expanze společnosti Fiskars zpomalena. Krize přetrvávala ve Finsku do poloviny třicátých let a značně ovlivnila hospodářský výkon země na několik dalších let.

Po obtížném období světové hospodářské krize a druhé světové války však již mohlo vedení společnosti Fiskars konečně uskutečnit své plány na restrukturalizaci podniku a přešlo k sériové výrobě.

 

Věk nůžek

Nuzky FiskarsV roce 1967 společnost Fiskars zúročila své bohaté zkušenosti s kovovýrobou, které doplnila akvizicí podniků zpracovávajících plasty a ochotou experimentovat. Výsledkem byla výroba prvních nůžek s plastovými rukojeťmi na světě. Dnes už jsou nůžky s oranžovými držadly jedním z ikonických výrobků společnosti Fiskars. Dodnes se jich na celém světě prodala víc než jedna miliarda.

V roce 1967 měly být vyrobeny první prototypy nůžek s plastovými držadly. Designéři se rozhodovali mezi zelenou, černou a červenou barvou držadel. Když byl ale vyroben první prototyp, zůstal v lisu zbytek oranžové barvy z předchozí výroby a technik, který jeho výrobu zajišťoval, ji použil právě na výrobu prvního prototypu, načež vyrobil další tři v požadovaných barvách. Hlasování ve Fiskars potom rozhodlo, že oranžová vypadá nejlépe. A tak vznikly nůžky, které proslavily společnost Fiskars po celém světě a v roce 2017 oslaví 50 let od vyrobení prvního kusu.

 

Světová expanze

nuzky-1Expanze společnosti Fiskars začala založením továrny v USA. Přítomnost v nejsilnější ekonomice světa se ukázala jako úspěšná volba. Tento krok poskytl základ pro mezinárodní obchod, rostoucí otevřený trh a cenné obchodní a profesní zkušenosti.

Ve dvacátém prvním století vsadil Fiskars na spotřební výrobky a firma dále rostla díky akvizicím. Společnost Gerber Legendary Blades, která k Fiskars patří již od roku 1987 a specializuje se na outdoorové aktivity, byla ještě posílena akvizicí společnosti SILVA v roce 2006. Převzetí společnosti Iittala v roce 2007 posílilo pozici Fiskars na poli domácích potřeb, zatímco akvizice firmy Leborgne posílila zahradní divizi.

 

 

Fiskars dnes

V roce 2014 oslavila firma Fiskars 365. výročí od svého založení a drží titul nejstarší finské společnosti. Dnes se Fiskars zaměřuje na výrobky z oblasti domácích potřeb, zahradního nářadí a náčiní pro pobyt v přírodě. Její výrobky se prodávají ve více než 100 zemích a společnost zaměstnává přibližně 9 000 lidí v 30 zemích. V roce 2015 skupina dosáhla čistého obratu ve výši 1,105 milionu Eur.

K Fiskars neodmyslitelně patří opravdu široký sortiment seker. Fiskars nabízí sekery pro velké i malé, muže i ženy, zkušené dřevorubce i začátečníky, na štípání třísek i velkých polen. Svým sekerám Fiskars věří natolik, že po registraci nabízí prodloužení záruky na 25 let.

 

Aktuální sortiment produktů naleznete na stránkách www.fiskars.cz.

Diskuze: