Jak vybrat tu správnou sekeru?

Magazín
publikováno: 31. 10. 2016 autor:

Během chladných podzimních večerů není nad romantiku při plápolajícím ohni, ať už v krbu nebo u ohýnku. Na to vám stačí pár polínek a jejich naštípání je vlastně zábavou než prací. Jenomže na to, abyste si přes zimu pořádně zatopili v baráku budete potřebovat o dost kubíků dřeva víc a tady už veškerá sranda končí.  Naštípat dříví na celou topnou sezonu je zatracená dřina a o tom žádná! Pokud si tu dřinu chcete alespoň trochu zmenšit popřemýšlejte, jestli jste si vybrali správně sekeru.

Můžete mít tu nejlepší Fiskarsku, které ve své čtvrté generaci opravdu stojí za hřích, jsou téměř nezničitelné, ostré jako břitva a mají perfektní ergonomii, jenze k cemu vám to bude, když už u regálu v obchodě uděláte tu fatální chybu a zvolíte špatnou hmotnost nebo velikost. Při štípání dřeva vás totiž v zásadě čekají tyto čtyři činnosti:

  • manipulace se špalky a té se nevyhnete ani se štípačkou … prostě dřina
  • Samotné štípání … zde si právě správnou volbou sekery můžete hodně ulehčit
  • Manipulace a rovnání polen … no a tady si pomůžete, jen když ukecáte děti nebo zapřáhnete i manželku

Fiskars sekery jsou obecně navrženy tak, aby pro jednotlivé typy lidí nabídly pokud možno optimální   poměr hmotnosti hlavy a délky topůrka. Umožňují vám tak víc energie a pozornosti soustředit na samotný švih a cílení než na udržení nástroje v rukou.

 

Jak si správně vybrat sekeru?

Test velikosti

Fiskars má v nabídce hned několik velikostí seker. Většina lidí se poměrně logicky domnívá, že čím větší sekera, tím větší „štípací výkon“. Jenže to není vždycky pravda. Sekera by vám měla v první řadě padnout do ruky, abyste při štípání namísto vlastní síly a váhy sekery využili její švih. Správnou velikost sekery poznáte tak, že když ji uchopíte těsně pod její hlavou, dáte si ji rovnoběžně s rukou a předpažíte, rukojeť sekery by měla sahat přesně po začátek vaší paže. Pokud je delší a zasahuje až na rameno, bylo by lepší zvolit menší velikost.


Test hmotnosti

Hmotnost sekery hraje taktéž velmi důležitou roli při jejím efektivním využití. A zjistit, jestli jste zvolili tu správnou, je opět velice jednoduché. Ruku držící sekeru za topůrko nechte volně spuštěnou vedle trupu, levou rukou si ruku podepřete v oblasti loketní jamky a uchopte sekeru za rukojeť. Pokud ji dokážete zvednout o 180 stupňů, sekera má správnou hmotnost. Pokud ne, sáhněte po lehčím modelu a vyzkoušejte postup ještě jednou.

Spolehlivá, bezpečná a přesná

Sekery Fiskars jsou ve srovnání s tradičními dřevěnými sekerami bezpečnější a příjemnější na použití. Tomu, aby vám sekera nevyklouzla z ruky a nedošlo k nehodě, brání zahnutý konec topůrka. Inovativní 3D rukojeť zase zvyšuje kontrolu a rychlost švihu a díky ergonomickému tvaru perfektně padne do každých dlaní.

Dvakrát tvrzené ostří sekery zvyšuje odolnost a usnadňuje ostření. Při sekání se navíc nemusíte bát, že by vám čepel mohla z topůrka vypadnout, protože je do něj napevno zalita. Pro snadné a bezpečné ukládání i převoz seker pak Fiskars vytvořil speciální plastové obaly.

Diskuze:

  1. […] Každý muž, který pracuje se dřevem, ocení kvalitní nástroj, s nímž zvládne hodně práce při co nejmenší námaze. Fiskars nabízí nejširší sortiment seker pro malé i velké, zkušené i začátečníky. Se správným výběrem sekery vám pomůže náš článej „Jak správně sekeru vybrat“ […]

  2. […] Každý muž, který pracuje se dřevem, ocení kvalitní nástroj, s nímž zvládne hodně práce při co nejmenší námaze. Fiskars nabízí nejširší sortiment seker pro malé i velké, zkušené i začátečníky. Se správným výběrem sekery vám pomůže náš článej „Jak správně sekeru vybrat“ […]

  3. […] Každý muž, který pracuje se dřevem, ocení kvalitní nástroj, s nímž zvládne hodně práce při co nejmenší námaze. V nabídce výrobce najdete nejširší sortiment seker pro malé i velké, zkušené i začátečníky. Sekery jsou známé svou funkčností a odolností. Se správným výběrem sekery vám pomůže náš článej „Jak správně sekeru vybrat“ […]