3 mobilní aplikace, které pomůžou s malováním interiérů

Přemýšlíte, že změníte barvy svého domova a hledáte inspiraci? Vedle drahých rad designérů či nákupu objemných publikací můžete vyzkoušet i celou řadu mobilních aplikací. Hodí se jak pro chytré telefony, tak hlavně pro tablety, na kterých s nimi díky většímu displeji bude práce mnohem jednodušší. Po vyzkoušení celé řady z nich jsme pro vás vybrali celkem tři kousky. Ty nejen poradí s výběrem barev a dovedou k nejbližšímu prodejci. Dokonce vám ukáží, jak by váš pokoj vypadal s novým nátěrem. A až budete mít plánování změny interiéru plné zuby, můžete si oddechnout spolu s hrou pro malíře. Za stažení a používání aplikací od firem Primalex, Dulux a Benjamin Moore & Co navíc nezaplatíte ani korunu.

Primalex: výběr barev i měření stěn

Největší radost nám udělala aplikace domácího výrobce nátěrových hmot Primalex, a to nejen proto, že je v češtině. Její předností jsou dvě hlavní funkcionality. První je měření plochy, tou druhou pak pomoc s výběrem barev. U měření ploch vám možná chvíli potrvá, než se v něm zorientujete, poslouží určitě nápověda i chvíle hraní s telefonem. Měřič funguje tak, že na stěnu, jejíž velikost chcete znát, otočíte váš mobilní fotoaparát stejně, jako když chcete fotit. Následně zvolíte výšku, v jaké fotoaparát držíte, a pak si už do obdélníku na monitoru označíte oblast, kterou chcete změřit.

Zvlášť pro menší místnosti bude měření stěn trochu oříšek, protože celou stěnu naráz před objektiv jen tak nedostanete. V praxi to znamená, že jednu stěnu budete muset nasnímat třeba i načtyřikrát. Výhodou je ale sčítání jednotlivých hodnot přímo v aplikaci. Měření není samozřejmě zcela přesné, představu o tom, kolik barvy budete na vymalování pokoje či celého bytu potřebovat, si s ní ale zhruba uděláte. Co si ale budeme nalhávat, vzít do ruky metr je pořád větší jistotou.

Co aplikace od Primalexu umí perfektně, je výběr barev. Volit můžete z předdefinované škály, zábavnější je ale výběr podle fotek z vaší galerie v telefonu či podle věcí kolem vás, jejichž barva se vám líbí. Stačí na ně opět zamířit fotoaparátem a aplikace vám přesně označí odstín, aby vaše zeď měla totožný odstín jako třeba právě natrhané maliny.

Krom výše zmíněných funkcionalit má v sobě aplikace i podrobný katalog všech produktů Primalex, najde vám nejbližší prodejnu a nabízí i novinky nebo vzorník barev. Aplikace je zdarma dostupná pro operační systémy Android a iOS a stahovat ji můžete prostřednictvím QR kódu přímo ze stránek firmy.

Dulux Visualizer vymaluje svět kolem vás

Mobilní aplikace Dulux Visualizer jde ještě o kousek dál. Díky jimi vyvinuté technologii rozšířené reality umí svět kolem vás omalovat barvami z nabídky firmy Dulux. Nejlépe funguje v interiéru, zvládá ale i omítky. Na stěnu pak jednoduše namíříte fotoaparát, z nabídky si vyberete barvu, prstem poklepete na stěnu na displeji svého telefonu či tabletu a ta se namaluje. Dulux Visualizer umí i dvoubarevné stěny s použitím dělící pásky v místě, které si vyberete, a funguje i na fotografie, které už máte uložené ve svém mobilním zařízení.

Aplikace výrobce interiérových i exteriérových nátěrů umí podobně jako ta od Primalexu rozpoznávat a označovat barvy ať už podle již dříve vyfocených obrázků anebo přes fotoaparát. Navíc ale nabízí i doporučení na další barevné odstíny, které se k vámi vybrané barvě hodí. Všechny projekty, vybrané barvy, barevná schémata i fotky si pak můžete uložit do aplikace či je sdílet. V aplikaci pak nechybí ani vzorník barev včetně toho podrobnějšího pro profesionály, katalog produktů či propojení s webovým účtem Duluxu. Vyhledává také nejbližší prodejnu, tato funkcionalita ale v Česku zatím nefunguje.

Nevýhodou aplikace Dulux Visualizer je její jazyk, zatím je totiž dostupná jen v angličtině. Její používání je ale poměrně intuitivní, a proto tuto bariéru není tak těžké překonat. Linky na stažení mobilní aplikace pro Android i iOS najdete přímo na stránkách výrobce.

Barevná hra Bendoku

Vzali jste výmalbu svého domova vážně a procházením barevných vzorníků a výběrem té nejvhodnější barvy jste už strávili hodiny? Potom už jste jistě profesionálem v rozeznávání jednotlivých odstínů. Jestli tomu tak je, můžete prověřit ve hře Bendoku. Má ji na svědomí přední americký výrobce nátěrů Benjamin Moore & Co, který je ve vývoji aplikací přeborníkem a na svém kontě má celou řadu mobilních katalogů pro inspiraci, aplikaci na rozpoznávání barev i aplikaci pro malířské profesionály.

V Bendoku pak máte za úkol srovnat do připravených schémat barvy tak, jak by měly jít logicky po sobě podle barevných vzorníků. Ze začátku se to zdá být hračka, s každou další úrovní je však tento úkol těžší a těžší. Než dokončíte všech 250 úrovní této rychlé logické hry, pravděpodobně se dost zapotíte. Jestli si chcete ověřit, jak dobří v rozpoznávání barev jste, stahujte Bendoku, které je dostupné pro iOS, Android i čtečky Kindle, prostřednictvím stránek amerického nátěrového experta.

Diskuze: