Indukcí nabíjené nářadí Bosch

Bezdrátové nabíjení telefonů už je tu pár let a nedávno proniklo i do oblasti našeho zájmu. Může za to firma Bosch a její indukčně nabíjené baterie. Pojďme se tedy podívat na to, jak systém funguje a co nám může přinést.

Jak to celé funguje?

Systém indukčního nabíjení využívá k přenosu energie magnetické pole, vznikající v okolí cívky kterou prochází elektrický proud. Právě taková cívka je umístěna v nabíjecí základně. Na straně baterie je situace přesně opačná, shodná cívka je připojena na akumulátor a ve chvíli, kdy se dostane do magnetického pole primární cívky, začne jí procházet indukovaný proud, který baterii dobije.

Systém firmy Bosch ale není jen sestavou indukčních cívek, je mnohem sofistikovanější. Nabíjecí stanice je opatřena elektronikou, která komunikuje s akumulátorem, díky čemuž vyhodnotí stav nabití baterie a podle toho rozhodne, zda je nabíjení žádoucí, nebo ne. Není tak problém nechávat baterii i s nářadím na základně kdykoliv, kdy nářadí nepoužíváte, nebo ho tam odkládat i v průběhu práce. Kromě toho zajišťuje elektronika i vysokou bezpečnost.

Elektromagnetické pole nabíjecí cívky by totiž mohlo poškodit jakýkoliv předmět, který byste na nabíječku odložili a v extrémním případě způsobit třeba i požár. Tomu ale elektronika zabraňuje a jednoduše cívku k proudu nepřipojí do té doby, dokud na ni nepoložíte příslušnou baterii, která bezdrátové nabíjení podporuje. Nabíječka je dokonce, v důsledku kvalitního zapouzdření, bezpečnější než její starší verze s konektory a nevadí jí ani prach a voda.

Pohodlí a rychlost

ramecek

Nabíječky s baterií a nářadím v instalačním rámečku Bosch

Bosch je první, kdo tuto technologii používá pro nářadí a dává to větší smysl než obdobné technologie pro nabíjení telefonů. Jde o další posun v pohodlí a rychlosti práce. Už není třeba řešit výměny akumulátorů nebo klesající výkon ve chvíli, kdy baterii dochází síla. Stačí nářadí v průběhu práce odkládat na nabíjecí podložku a nedostatek energie už Vás trápit nebude.

Díky technologii CareCharging se nemusíte bát ani zkracování životnosti baterie krátkým částečným nabíjením. Naopak, řízené částečné využívání kapacity je pro li-ion baterie často dokonce šetrnější než úplné vybíjení. A v případě, že budete trápit baterii dost dlouho na to, aby se vybila, ji dle výrobce nabijete z nuly na 85% do 35 minut. Jde o jedinečné řešení, díky kterému budete vždy připraveni!

Kromě toho jde o pokrok i z hlediska životnosti nářadí. Asi každého už někdy trápil zkorodovaný, zoxidovaný, nebo jinak poškozený kontakt u baterie, nabíječky, nebo v samotném nářadí. Díky bezdrátovému nabíjení tento problém odpadá. Baterie může zůstat nasazená po celou svou životnost a konektory díky tomu nejsou vůbec namáhány.

Další vlastnosti systému

Kromě výhod plynoucích z bezdrátového nabíjení se můžete těšit i na odolnější, lépe chlazené baterie a instalační rámeček na nabíječku, který je součástí základního setu. Přijde vhod především pokud nemáte v dílně místo, kde byste nechali s klidem své nářadí jen tak postavené na baterii. Rámeček je možné instalovat na stěnu, nebo třeba spodní stranu ponku a akumulátor, třeba i s nářadím, v něm následně uchytit.

Pro cestování ale doporučujeme masivnější řešení, kterým je nabíjecí pouzdro. To poskytne dostatečnou oporu i pro těžší nářadí a to i za jízdy. Jen si představte, že nemusíte ráno myslet na nic. Vše máte připravené uvnitř vozu a když dorazíte k zákazníkovi, jen sáhnete po nářadí, které zrovna potřebujete. Po práci ho jen vždy vrátíte ve voze na místo a než dojedete k dalšímu zákazníkovi, je váš vercajk opět plně nabitý a připravený na další akci.

Základní sada nabíječky, 2Ah baterie a instalačního rámečku má doporučenou cenu 3 690 Kč.

Celé portfolio najdete na oficiálním webu výrobce Bosch.

Diskuze: