Tipy pro zahradu v březnu

Březen je pro zahradu jedním z nejdůležitějších měsíců. Po posledních mrazech je totiž nejvyšší čas nejen na dokončení úklidu, ale hlavně na řez a výsadbu některých stromů, zmlazení keřů s drobným ovocem a velkou pozornost byste teď měli věnovat i růžím. 

Stihnout také ještě můžete na podzim opomenutou výsadbu živého plotu. Velkou pozornost si teď zaslouží i váš trávník, zvlášť pokud ho trápí mech. A jestli si chcete v létě a na podzim pochutnávat na vlastní zelenině, s jejím výsevem byste měli začít co nejdříve. Přinášíme vám tipy, jak na to!

Březen je obdobím, kdy byste měli začít myslet na budoucí úrodu ovoce, a trochu jí pomoci. V druhé půli měsíce nastává čas na prořezání příliš rozkošatělých jabloní a hrušní. Tyto jádroviny by měly být prořezány ještě před rašením, v nižších nadmořských výškách to tak může být už v první polovině března. Ještě předtím, než začnete, zkontrolujte své zahradní nářadí. Nože, nůžky a kleště je třeba nabrousit a promazat, čepele lze také ošetřit ochranným olejem. Pokud už je vaše stávající nářadí příliš poškozené, nezbývá, než se vypravit do nejbližšího hobby marketu. Nám se na řez silnějších větví osvědčila zahnutá pilka Fiskars 1000691.

Jarní údržba stromů

Úpravu ovocných stromů začněte odstraněním zahušťujících letorostů a řezem koruny do pohárkovitého tvaru. Koruna jádrovin by vždy měla mít terminální výhon a čtyři nebo pět hlavních kosterních větví. Ostatní přebytečné či špatně rostoucí větve a výhony proto odstraňte. Následuje zkrácení kosterních větví, které řežeme nad pupenem směřujícím ven z koruny. Důraz klademe i na délku bočních větví, kde se snažíme, aby byla přibližně stejná. Na závěr se zkracuje terminál, jenž má kosterní větve převyšovat o 8 – 12 centimetrů.

S řezem dalších ovocných stromů, jako jsou meruňky, broskvoně nebo švestky, počkejte až na dobu jejich rašení. Co byste ale u všech ovocných stromů bez výjimek v březnu udělat měli, je jejich důkladné pohnojení. K tomu dobře posouží hnůj či kompost, který je třeba zapracovat pod povrch půdy. Jak často hnojit?

Náročnější jsou písčité půdy, které se hnojí každoročně, těžkým, jílovitým půdám pak postačí hnojení jednou za dva až tři roky. Množství hnojiva pak závisí na stáří ovocných stromů: stromu do 4 let stáří postačí 10 kg hnoje, do 6 let je to 20 kg, do 8 let 40 kg. Starším stromům s rozsáhlou korunou pak můžete dopřát až 100 kg hnojiva.

Drobné ovoce zmlaďte a prosvětlete

Červený, bílý a černý rybíz, angrešt a maliny jsou nejčastějším drobným ovocem na našich zahradách. Začátek března je pak ideální čas na jejich prořezání. U všech těchto keřů platí, že nejvíce plodů dávají výhony do stáří maximálně 5 let, všechny starší větve je proto nutné odstranit. U angreštů a rybízů se zaměřte na větve s tmavou kůrou, případně porostlé lišejníkem a zbavte se rovněž výhonů, které směřují k zemi. Větve se snažte odstřihnout co nejblíže k zemi. Zbývající tříleté a mladší větve je dobré o zhruba třetinu zkrátit, brzy se rozvětví a výsledkem bude za pár měsíců i více ovoce.

Tímto způsobem lze zmladit i velmi zanedbaný keřík angreštu, nikoliv však neudržovaný rybíz. U něj zbývá jediné, a to celý kmínek radikálně podříznout těsně nad zemí. Odolné rostliny brzy obrostou novými výhony, zbylé budete muset nahradit výsadbou nových ovocných keřů.

Mladé pruty jsou nejcennější i u maliníku. Při výsadbě nových rostlin se doporučuje sestřih prutů na 20 – 40 cm, a to v závislosti na síle prutů a kořenů; čím je sazenice slabší, tím ji zkrátíme víc, a naopak. U už vzrostlých maliníků odstraníme výhony starší 4 let, které už neplodí. Zbylé mladší výhony pak zkracujeme jen o 20 – 30 cm, pruty o délce do 130 cm nezkracujeme vůbec. Pokud bychom pruty zkrátili více, výrazně bychom snížili plodnost maliníků.

Další tipy pro zahradu v březnu

To byly základy péče o ovocné stromy a drobné ovocné keře. A na jaké další činnosti byste v průběhu března neměli zapomenout?

 • Po posledním sněhu vyhrabte z trávníku uschlá stébla i mech. Pokud je mechu příliš, trávník povápněte, a to nejlépe dolomitickým vápencem, který je bohatý i na další minerály. Zlepšit kondici trávníku pomůže i provzdušnění. Práci usnadní vertikutátor, tipy na jeho použití najdete v tomto článkuPokud ale nechcete investovat, provzdušňovat můžete i s obyčejnými vidlemi, které do zeminy zapíchnete a zakýváte s nimi.
 • Březen je měsíc roubování: v první polovině přeroubujte peckoviny, v té druhé se zaměřte na jádroviny.
 • Vysazujeme některé ovocné i okrasné dřeviny a pokud jste na podzim nestihli výsadbu živého plotu, březen je měsíc, kdy to ještě můžete dohnat.
 • Pokud byla zima suchá podobně jako ta letošní, začněte s důkladným zavlažováním.
 • Postarejte se o jahodníky: odstraňte suché, poškozené a odumřelé listy, mrazem povytažené rostlinky přitlačte zpátky a nahrňte kolem nich zeminy, záhon lehce prokypřete a důkladně prohnojte, ideálně organickým hnojivem, jako jsou slepičince či koňský nebo kravský hnůj, který lze sehnat i v granulové podobě.
 • Ze záhonů odstraňte mech, listí a další nečistoty. Nakypřete půdu, pohnojte a začněte s pletím. Čím dříve, tím lépe, mladý plevel totiž ještě nestačil vytvořit semena, a vy si tak na následující měsíce ušetříte dost práce.
 • Třetí měsíc je ale hlavně časem na první výsevy:
  • Hned na počátku měsíce vyséváme do truhlíků papriku, rajčata, celer, petržel a mrkev.
  • Na konci března přichází čas na výsev salátů, špenátu, kopru, jarního česneku, ale i ředkviček, ředkví, kedluben a pastináku.
  • Březen je nejvhodnějším měsícem na křen: asi 1 cm široké kořenové řízky, ze kterých odstraníte postranní kořínky, se našikmo sází do ideálně písčité půdy.
  • Co se okrasných rostlin týče, vyséváme astry nebo tabák; citlivé letničky vyséváme do nádob.
 • Odstřiháváme i odkvetlé konce vřesů a rostliny tvarujeme a seřízneme i okrasné traviny kvetoucí přes zimu.
 • Husté trsy sněženek a bledulí po odkvětu rozsaďte.
 • Březen je i čas na řez růží.

To, co uděláte pro zahradu hned na jaře se vám několikanásobně vrátí v průběhu roku 🙂

Diskuze: