Jak na jarní úklid II: zahrada

Únor se přehoupl do své druhé poloviny a jarní počasí za okny až na pár výjimek začíná předkládat čím dál víc důkazů, že je jaro skutečně za rohem. A že se čas na přípravy na sezónu už zatraceně krátí! Tentokrát se zaměříme na úpravu stromů a keřů a na sezónu připravíme příjezdovou cestu, zahradní chodníčky, ale třeba i terasu.
Je tu jarní úklid!

První díl jarního uklízecího speciálu se zaměřil na využití vysokotlakých čističů, které vám neoddiskutovatelně celý úklid značně zjednoduší a urychlí. Poradil také, jak odstranit natrvalo plevel z míst, kde po něm v žádném případě netoužíte. Co ale další části zahrady?

Jarní očista stromů a keřů

Únor je čas, kdy byste se měli zaměřit na odumřelé větve a také ty, které poškodily zima, sníh a vítr. Cílem je odstřihnout vše, z čeho už listy neporostou, a začít s tvarováním keřů na sezonu. Na tenčí větve použijte zahradní nůžky, na větve s průměrem větším než 1 cm pak ruční pilu. Manuální zahradní nůžky jsou oproti elektrickým nebo akumulátorovým plotostřihům vhodnější i na tvarování keřů. Odměnou za náročnější práci vám bude subtilnější vnější vrstva větví, díky níž se do středu keřů dostanou vzduch a sluneční paprsky, rostliny tak budou mít lepší podmínky k růstu a budou zdravější.

A na jaké rostliny se nyní zaměřit? Ostřihat byste měli ty keře, které kvetou v létě, například ibišky syrské, třezalky, plaménky nebo ptačí zob, a to ještě předtím, než začnou pučet. Nyní je také čas na úpravu stálozelených rostlin; na podporu jejich růstu v daném směru ostřihejte drobnější výhonky až k hlavní větvi. Vyhnout byste se naopak měli keřům, které kvetou na jaře, a ostříhat je až po odkvetení.

Jak vybírat vhodné nástroje pro jarní práce na zahradě? V redakci se nám osvědčily výrobky značky Fiskars, například zahradní nůžky Fiskars Quantum P100 nebo i nůžky na silnější větve Fiskars L108. Dobrým pomocníkem pak může být zahnutá pilka Fiskars. V případě, že dáváte přednost větší než ruční síle, volbou můžou být akumulátorové zahradní nůžky Stihl HSA86.

Servis zahradních cestiček

Začněte uhrabáním rozkutáleného štěrku zpátky na své původní místo na chodníčcích nebo terasách. Větší prohlubně, které se typicky tvoří například na okrajích příjezdových cest, vyplňte novým štěrkem a sypké materiály také doplňte do mezer mezi dlaždicemi nebo dlažebními kameny. Povrch následně pokropte vodou, aby si nové výplně sedly na své místo. Aplikaci sypkých materiálů a následné zkropení vodou byste měli minimálně jednou zopakovat.

Silný mráz následovaný oteplením často způsobí vychýlení volně položených kamenů a dlaždic ze svého místa. Směs pod nimi je proto před sezónou nutné doplnit a teprve poté vrátit dlažební materiál zpět, kam patří. K odstranění nečistot, jako jsou řasy či skvrny od zaschlých listů, dopomůže wapka, zde ale využijte pouze velmi nízký tlak. Vyzkoušet můžete například Stihl RE 163 anebo Bosch AQT 45-14-X, se kterou jsme byli tak spokojeni, že jsme jí v recenzi dali hned 5 hvězdiček. Celou recenzi najdete zde, na video se můžete podívat níže.

Diskuze: