5 věcí, které jste (asi) nevěděli o firmě Bosch

Jedna z vůbec největších německých firem Robert Bosch GmbH, zkráceně prostě Bosch, byla založena ve Stuttgartu na konci 19. století. Od svého vzniku získala skvělé postavení v mnoha oborech. Bosch je důležitým dodavatelem náhradních dílů pro automobily s celosvětovým prvenstvím v dílech na vstřikování paliva a ABS. Na špici se také drží mezi výrobci komunikačních, rozhlasových a bezdrátových technologií, v balících průmyslových strojích nebo automatizaci.

Bosch také stojí za vývojem navigací, mnoha automobilových bezpečnostních technologií. Společnost byla i jednou z prvních, která se vrhla na mikročipy a další počítačové technologie. My, běžní uživatelé ale Bosch známe hlavně jako firmu, na jejíž spotřební elektroniku a především nářadí je opravdu spolehnutí. Firma Bosch má nyní zastoupení na všech kontinentech, zaměstnává téměř 400.000 lidí a v roce 2015 měla tržby přesahující 70 miliard eur.

1. Osvícený podnikatel Robert Bosch

Zakladatel firmy se narodil ve vesnici Albeck na jihu Německa v roce 1861 jako jedenáctý z dvanácti dětí. Jeho rodiče, ač pocházeli ze zemědělského prostředí, kladli velký důraz na vzdělání svých potomků. Robert, který už v dětství rád zkoumal a rozebíral elektrické i mechanické hračky, vystudoval kvantovou a jemnou mechaniku. Poté, co nabral dostatek zkušeností ve firmách po celém světě, založil v roce 1886 společnost s názvem Dílna pro jemnou mechaniku a elektrotechniku. Během svého života z ní hlavně díky patentu vysokonapěťové soustavy magnetoelektrického zapalování s použitím svíčky udělal leadera na poli automobilového průmyslu. Svou firmu ale začal rozvíjet i do dalších oblastí: za jeho života byly položeny základy odvětví v rozhlasové technice, spotřební elektronice, ale i nářadí.

RobertBosch

Krom své lásky k inovacím byl Robert Bosch na svou dobu velmi osvíceným podnikatelem. Jako jeden z prvních zavádí na počátku 20. století zkrácenou osmihodinovou pracovní dobu, která mu umožňuje dvousměnný provoz, a tudíž i zvýšení výkonu jeho továren. Klade důraz na vzdělávání a svým zaměstnancům také platí vyšší mzdy, než je průměr v oboru, s cílem jejich loajality a vyšší výkonnosti. Nemalé částky přispívá i na charitu a je velkým bojovníkem proti nacismu a Adolfu Hitlerovi. Konce druhé světové války se ale Robert Bosch nedožil a umírá v 80 letech v roce 1942.

Ještě před svou smrtí ale stihl sepsat závěť, která vedla k tomu, že bylo v roce 1964 převedeno 92 % společnosti na nadaci Robert Bosch Foundation (zbylých 8 % vlastní rodina Roberta Bosche). Firma je od té doby řízená na principu bezziskovosti s tím, že jsou přebytky pravidelně věnovávány na charitativní a filantropické účely.

2. Dědeček automobil

Své vůbec první úspěchy slavila společnost Roberta Bosche na poli automobilového průmyslu. Velmi důležitý vynález přišel už v roce 1897, kdy společnost zahájila výrobu magnetoelektrického zapalování. Výsledkem byla vysokonapěťová soustava se zapalovací svíčkou, kterou Bosch představil v roce 1902 a která zásadně pomohla k prosazení firmy v automobilovém průmyslu.

svíčka

Ještě důležitější byl ale patent na palivové vstřiky z roku 1927, který výrazně šetřil spotřebu paliva. Nejen díky ekonomické krizi zajistil firmě Bosch tento vynález expanzi a růst zisků. Na počátku 20. století se Bosch také stal největším dodavatelem zážehových motorů do Spojených států. Americkou expanzi ale zbrzdily obě světové války, při kterých Spojené státy uvalily na německé dodavatele embargo. V 50. letech byla už ale výroba v USA naplno obnovena a Bosch se díky svým vstřikovým motorům stal hlavním dodavatelem největších automobilek.

V 60. letech Bosch pod vedením Hanse Merkleho začal systém vstřikování paliva zdokonalovat tak, aby byl ještě úspornější a ekologičtější. Vstřiky následně začaly využívat hlavní evropské automobilky, byly například v populárních VW Beatlech, Bosch byl ale hlavním dodavatelem i pro Daimler-Benz nebo Volvo. Za zmínku pak stojí i další vynálezy společnosti: ABS (80. léta) nebo podíl na výrobě airbagů (90. léta).

3. Kutilské nebe

Zájem Roberta Bosche o nářadí se datuje na konec 20. let 20. století. Tehdy totiž začal přemýšlet nad tím, jak usnadnit práci dělníkům na stavbách a v lomech. V roce 1932 na veletrhu v Lipsku představil vůbec první sériově vyráběnou elektrickou vrtačku, která byla schopná otáčení i příklepu zároveň. Při vylepšování konstrukce pily ve 40. letech pak Albert Kaufman vyvinul lupínkovou pilu, kterou Bosch uvedl pod svojí značkou Scintillia v roce 1947.

vrtačka

Důležitým milníkem pro nářadí Bosch byl rok 1970, kdy firma představila SDS, vylepšený systém upínání vrtáků do vrtaček, který akceleruje kroutící moment, a tím zvyšuje výkon. Rok 2003 se pak nese ve znamení IXO, prvního aku šroubováku s li-onovou baterií. Ten se v roce 2004 stává vůbec nejprodávanějším kusem nářadí na světě. A může za to, že Bosch od té doby vybavuje li-on akumulátory veškeré své nářadí (od roku 2007 i zahradní sekačky).

Divize Bosch pro nářadí, Bosch Power Tools, pod kterou spadají i akvírované společnosti jako Dremel, Skil nebo Sia Abrasives, sídlí v německém Leinfelden-Echterdingenu. Má téměř 20.000 zaměstnanců a její roční obrat činí 4,2 miliardy eur.

4. Feminizace hospodyněk

Divizi domácích spotřebičů začal Robert Bosch rozvíjet v reakci na americká embarga německých firem v průběhu první světové války (před válkou činil jeho obrat v USA 70 %) a také kvůli nižšímu odbytu v období ekonomické krize na konci 20. let. Vůbec prvním výrobkem se stal v roce 1928 Forfex, revoluční elektrický zastřihávač vlasů a chloupků. V roce 1933 společnost Bosch v Německu zahajuje výrobu chladničky, kterou přináší z továren a průmyslových hal do domácností.

lednice

V roce 1952 uvádí na trh kuchyňské roboty, které v roce 1958 následuje první automatická pračka. Bosch rovněž přispěl k vývoji myčky (1964) či mikrovlnné trouby (1973). V 90. letech byl pak jednou z prvních firem, která přichází s ledničkami bez použití životní prostředí poškozujících freonů. Jednou z posledních novinek, kterou firma na poli domácích spotřebičů v roce 2010 představila, je automatické dávkování pracích prostředků podle váhy a materiálu zašpiněného prádla, jenž je vedle ekonomického hlediska samozřejmě i ekologičtější.

Bosch nyní domácí spotřebiče vyrábí pod hlavičkou firmy BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH (s 50 % vlastnictvím ve firmě). Je největším výrobcem spotřební elektroniky v západní Evropě, celosvětově mu pak patří třetí místo. Do koncernu patří i Blaupunkt, který se vedle autorádií a reproduktorů specializuje i na bezpečnostní systémy nebo klimatizace pro domácnosti. Pod hlavičkou Junkers pak společnost dodává topné kotle a kotle na ohřev vody.

5. Jeden a čtvrt století v Česku

První československá pobočka společnosti Bosch je datována rokem 1920 a v éře před druhou světovou válkou čile spolupracovala například s Laurinem a Klementem. Z republiky se stáhla v roce 1945, aby tu své aktivity obnovila hned v prosinci 1989. V současné době v Praze sídlí významná pobočka pro domácí spotřebiče, v Jihlavě je továrna Bosch Diesel s.r.o. a v Albrechticích sídlí Bosch Termotechnika s.r.o.. Ta je celosvětovou jedničkou ve výrobě techniky pro vytápění a ohřev vody. Pod značkou Bosch sídlí na území České republiky celkem 6 právních subjektů, které mají necelých 8.000 zaměstnanců. V roce 2014 se pochlubily tržbami ve výši 452 miliard eur a čistým ziskem přes 1,5 miliardy eur.

Diskuze: