Jak na jarní úklid zahrady či terasy: tipy a triky

V přírodě se už pomalu začínají objevovat první květy, což je jasné znamení, že přichází jarní počasí. A je to i startovní odpal z pistole pro všechny, kdo mají kolem domu své zahrady, ale třeba i jen terasy nebo balkóny. Protože právě teď je ten správný čas připravit venkovní prostory na další slunečnou sezónu. Přinášíme vám několik tipů, na co byste se měli soustředit právě teď, i několik zlepšovánků, které vám úklid usnadní.

Na sázení nových rostlin je ještě dost času, jsou ale práce, se kterými po zimě můžete začít už teď v únoru. Pokud si navíc jednotlivé činnosti rozložíte do delšího časového úseku, slibujeme vám, že vás potom přemíra úkolů nevyvede z rovnováhy. V teplejších dnech pak navíc budete mít i více času třeba na kolo, výlety nebo posezení s přáteli.

zázračná wapka

Manželka možná řeší jarní očistu těla a úklid domácnosti. Ani zahrada, terasa či dílna nejsou ale po zimě v nejlepší kondici. Takže si nasaďte rukavice, shrabte zbytky listí, které opadaly po vaší poslední podzimní údržbě a sesbírejte ulámané větve a větší nečistoty. Pokud máte na zahradě odvodní kanálky, pročistěte je také. Jarní lijáky jsou už za dveřmi a určitě nechcete, aby se vám díky zanesené hlíně vytopil třeba sklep nebo garáž.

 

S drobnějšími nečistotami a zanesenými spárami mezi dlaždicemi nebo na zahradních chodníčcích dobře pomůže vysokotlaký čistič. Pokud ho nevlastníte a plánujete jeho koupi, pohybují se ceny za něco smysluplného od 3.000 Kč výše. Mezi ty nejlevnější vysokotlaké myčky, které by stály za zmínku pro nenáročného uživatele, najdete například i jeden kousek v nabídce Lidlu pod značkou Parkside. Její cena bývá obvykle pod 3.000 Kč, a i když má nominální tlak jen 110 barů, na běžný úklid postačí. Nevýhodou je skutečnost, že stejně jako další průmyslové zboží není ve standardní nabídce tohoto obchodního řetězce, takže ji musíte hledat v akčních nabídkách a připravit se na nelítostný souboj o těch pár kousků, které se u vás v prodejně objeví.

 

V případě, že nechcete hledáním ztrácet čas, nechcete čekat nebo už se nemůžete dočkat, až jarní úklid zahájíte, jsou sázkou na jistotu vysokotlaké čističe od Kärcheru, Nilfisku a slušně hodnocená je i nabídka od firmy Bosch. My jsme nedávno testovali model Bosch AQT 45-14X, u kterého nás poměr cena/výkon hodně mile potěšil. Na recenzi se můžete podívat zde. Pokud víte, že vysokotlaký čistič využijete opravdu jen jednou nebo dvakrát do roka a nemáte pro něj ani místo, tak vám ho za pár korun půjčí každý hobby market. Investice tak může být jen zanedbatelná.

Odstranění plevelu na chvíli i natrvalo

Chemický prostředek Roundup od americké společnosti Monsanto byl před nějakou dobou díky své vysoké účinnosti hitem číslo jedna. Už pár let se o něm ale mluví spíše v souvislosti se škodlivostí vůči zdraví a životnímu prostředí. Nejen ve Spojených státech je proti Monsanto veden nejeden soudní spor. Své o tom vědí majitelé domácích mazlíčků, pro které je Roundup vysoce toxický, a několik dní se tak musí vyhýbat všem místům, kam byla chemikálie aplikována.

 

Nechtěný plevel ve spárech dlaždic, okrasných chodníčků, cest nebo skalek lze odstranit i jinak a mnohem levněji. Navíc kvůli koupi přípravku nebudete muset chodit do drogerie ani hobby marketu. Na místech, kde chcete odstranit plevel jen dočasně (např. na záhonech, kde plánujete za pár měsíců sázet nové rostliny), postačí obyčejná vařící voda, která účinně hubí i trávy a nemá jakýkoliv dopad na kvalitu půdy.

 

Na trvalé odstranění například na příjezdové cestě nebo ve spárech na terase pak účinně zabírá ocet nebo sůl – plevel jednoduše zasypete solí nebo zastříkáte octem a ten za pár dní uhyne. Neměli byste ale zapomínat na skutečnost, že tyto dva přípravky oproti vařící vodě můžou kvalitu půdy ovlivnit, takže pokud máte hned vedle terasy květinový záhon, buďte s aplikací v krajích velmi opatrní.

 

To byl první díl seriálu na téma jarní úklid. Už teď pro vás ale chystáme tipy, jak si uspořádat dílnu, dostat do kondice zahradní nábytek, co byste právě teď měli dělat se stromy a keři či na co lze na zahradě a v dílně použít obyčejnou jedlou sodu.

Diskuze:

  1. […] díl jarního uklízecího speciálu, který najdete zde, se zaměřil na využití vysokotlakých čističů, které vám neoddiskutovatelně celý úklid […]