Jak na bylinky v zimě s Fiskars KitchenGarden

Finská značka Fiskars s chytrým domácím skleníkem KitchenGarden ukazuje, že i v nejtemnějším ročním období si můžete pochutnat na těch nejšťavnatějších bylinkách.

Každý, kdo rád vaří, už se s tím určitě potýkal. Přes léto si pěstujeme bylinky na zahradě, balkónech nebo aspoň za oknem. Pokud nezapomínáme zalévat, šťavnaté, voňavé lístky máme k dispozici dlouhé měsíce. Jenomže pak přijde tma a zima, bylinky se odeberou do věčných lovišť. Máme na výběr buď supermarketové neduživky bez chutě, anebo jejich sušenou podobu, která je ale s těmi čerstvými nesrovnatelná.

 

Jestli se s tímhle stavem prostě nechcete smířit a navíc máte rádi trochu toho vědeckého přístupu, odpovědí může být inteligentní interiérová pěstírna KitchenGarden od Fiskars. Samozavlažovací skleník, do kterého by se bez problémů mělo vejít až 5 menších květináčů, má kupolovitý tvar a uprostřed LED světlo. Díky kupoli, pod kterou jsou rostliny schované, pak mají bylinky k dispozici vlhkost vzduchu až 85 %, zatímco v běžné místnosti dosahuje v zimních obdobích i pod 20 %.

LED světlo, které pomocí dálkového ovladače mění barvy, simuluje přirozený sluneční svit, jehož si bylinky v zimě moc neužijí. Podle výrobce pak jednotlivé barvy ještě umocňují kvalitu bylinek. Bílé světlo simuluje sluneční svit a pomáhá rostlinám v růstu, modré světlo urychluje růst rostliny v prvních dnech, červené pomáhá ke zvětšování lístků a jejich šťavnatosti a fialové pak přispívá krom jiného k lepšímu aromatu bylinek.

Rozdíl v pěstování

Fiskars KitchenGarden jsme bohužel neměli možnost sami otestovat, do rukou ho ale dostali redaktoři z norského serveru o moderních technologiích Din Side. Test, který trval déle než 3 týdny, spočíval v nákupu vždy dvou bylinek stejného druhu. Jedna šla do chytrého skleníku a tu druhou se snažili pěstovat na kuchyňské lince. Po třech týdnech konstatovali, že má KitchenGarden vlastně jen 3 nevýhody. Je drahý, před použitím si musíte přečíst návod a bující bylinkové listy mají tendenci skřípat se do dvířek kupolovité části. I přes cenu přes 4.500 korun ale redaktorka nakonec přiznala, že o jeho koupi vážně uvažuje. Nejen proto, že bylinky neumírají, ale chuťově se s těmi pěstovanými mimo KitchenGarden prostě nedají srovnat.

 

Otázkou na závěr zůstává, jestli by se KitchenGarden nedal dost dobře nahradit interiérovým skleníčkem. Ten si zvládnete vyrobit během chvíle anebo ho o mnoho levněji koupíte. Pokud však máte rádi nové technologie a ještě k tomu milujete design, fešák od Fiskars je určitě správnou volbou.

Diskuze: