Ochranné pomůcky od Husqvarny – novinky 2015

Přestože většinu lidí by nenapadlo vyrazit na cestu autem bez použití bezpečnostních pásů, při práci s řeznými nástroji je otázka bezpečnosti často podceňována. Ochranné pomůcky by přitom měly patřit do základní výbavy každého, kdo s řeznými nástroji pracuje. Vybrat si dnes můžete opravdu vše od profíka po kutila a je jen třeba zvážit, jestli si pořídíte jednorázovou věc nebo naopak ochranné pomůcky, které vám jako domácímu kutilovi vydrží třeba na celý život.

Samozřejmostí by měla být pevná obuv s neklouzavou podrážkou a ocelovou špičkou a vhodné neprůřezové oblečení. Jeho materiál a speciální konstrukce se skládají z několika vrstev velmi dlouhých vláken, která se v případě kontaktu s roztočeným řetězem pily během zlomku vteřiny namotají do řetězu a okamžitě jej zastaví. Tento důmyslný způsob tak dokáže zabránit vážnému zranění a může být jedinou věcí, která během piko vteřiny rozhodne kolik prstů nebo končetin vám zbude.

Hobby markety nabízejí dnes již slušnou paletu ochranného oblečení a ochranné pomůcky, ale pokud to budete myslet trochu vážně, stejně se budeto poohlížet spíše po renomovaných značkách.

 

Vsaďte na kvalitu od Husqvarny

Například Husqvarna letos nabízí poměrně široký sortiment ochranného oblečení. Hodí se pro různé druhy prací – řada Technical  je určena k profesionálnímu použití, řada Functional je vhodná pro práci v náročném prostředí a řada Classic je ideální volbou pro příležitostné uživatele. Bundu s protipořezovou ochranou si vyberte takovou, abyste ji mohli používat celoročně. Pokud se vám nechce investovat do kompletních protipořezových kalhot, můžete jít třeba cestou speciálních návleků, které dáte přes své běžné pracovní kalhoty.

Velice důležitou součástí je přilba, ochrání vás nejen před padajícími větvemi a odletujícími odřezky, ale díky tomu, že ponese další ochranné prvky jako štít nebo sluchátka, tak vám práci ulehčí a zpříjemní. Při práci určitě nepodceňujte protipořezové rukavice.  Vždy pamatujte na to, že investice do kvalitního bezpečnostního vybavení je to nejlepší, co můžete pro sebe a své blízké můžete udělat.

Pokud pracujete sami, ať už na chatě, doma nebo v lese, mějte po ruce vždy připravený mobilní telefon, abyste si v případě potřeby mohli zavolat rychlou pomoc. Lékárnička v dosahu se taky neztratí a říkat si zpětně, že by bylo bývalo dobré tomu věnovat víc času a nějakou tu korunu už nic nezachrání.

 

Ochranná přilba Husqvarna Technical

Tato přilba, která mimochodem získala ocenění Red Dot Design Award za funkčnost a design výrobku, je určena těžařům a opravdu náročným profíkům. Pro větší komfort je vybavena inovovaným systémem ventilace, který je navíc chráněn kovovou síťkou zabraňující pronikání nečistot, hmyzu i vody. Pro větší komfort je vybavena šestibodovou náhlavní vložkou a západkovou sponou ovládanou jednou rukou. Unikátní je leptaná ochranná síťka, jejíž systém zvedání umožňuje mnohem lepší výhled směrem vzhůru.

Může se to zdát jako blbost, ale během směny se těžař podívá třeba i 500 krát vzhůru, aby zkontroloval strom a správný úhel. Díky lepšímu výhledu teď nebude muset hlavu tolik zaklánět. Onen úhel 20 nebo 30 stupňů, který ušetří, znásobený 500x pak na konci osmihodinové směny znamená výraznou úlevu a hlavně menší únavu. Samozřejmostí jsou bohaté reflexní prvky a přilba má i indikátor UV záření. Ten vám řekne, že slunce si s plastem už pohrálo natolik, že je na čase ji pomalu vyměnit za novou.

V podstatě vše je na helmě seřiditelné takže by vám měla opravdu sedět jako ulitá. Velmi příjemný je i materiál zátylkové plachty, který se od doby „linolea“ hodně vyvinul. Váha helmy Husqvarna Tactical je velmi slušných 690g. Za cca 2 500 Kč se jedná o nepostradatelnou věc pro každého, kdo se chystá do lesa s motorovkou.

GORE-TEX Bunda Husqvarna Technical

Díky membráně Gore-Tex je tato bunda použitelná celoročně a v jakémkoli počasí. Má zesílené vyztužení v exponovaných místech a právě povrchová vrstva z materiálu Gore-Tex zajišťuje prodyšnost a zároveň odolnost proti silnému dešti a větru. Odvětrávací zipy v podpaží a otevřené sedlo na zádech přispívají k udržení dobrého tepelného komfortu. Anatomicky tvarované rukávy v loketní části umožňují dobrou pohyblivost. Bunda je v zadní části rozšířena, aby lépe seděla v kombinaci s kalhotami. Reflexní loga zlepšují viditelnost. Praktická je i snadno dostupná kapsa na lékárničku. Cena téměř 10 000,- se někomu může zdát vysoká. Vzhledem k tomu, že se jedná o Goretexovou bundu, tak je to vlastně v průměru. Schválně se zajděte podívat, kolik zaplatíte za oblečení s touto membránou v běžných outdoorových obchodech.

 

Diskuze: