Nové aku vrtačky Metabo jsou prošpikované elektronikou

Německé Metabo představilo dvě nové aku vrtačky, které na první pohled zaujmou inovativními funkcemi a především množstvím použité elektroniky. Jedná se o bezuhlíkovou aku vrtačku Metabo BS 18 LTX BL Quick a příklepovou vrtačkou Metabo SB 18 LTX BL Quick.

Za pozornost stojí především několik funkcí o kterých se toho zatím moc nenapsalo. Jako nejzajímavější pak vypíchněme rovnou systém elektronického řízení kroutícího momentu a doplněk v podobě nástavce multiplikátoru kroutícího momentu.

Elektronické nastavení kroutícího momentu

Pokud se podíváme na nové modely blíže, tak  zjistíme, že u nich nenajdeme klasickou mechanickou spojku s otočným prstencem pro její nastavení, tak jak je dnes u většiny výrobců zažitý standard. Místo toho Metabo opatřilo svou novou aku vrtačku kolečkem ve spodní části rukojetí, díky kterému si kroutící moment můžete nastavovat v jedenácti polohách. Jako bonus můžete zvolit i poměrně unikátní variantu impulzu, což oceníte například při pokusech o uvolnění zarezlých šroubů atd..
Metabo tvrdí, že tento nový ovládací prvek umožňuje přesnější nastavení kroutivého momentu.  Nastavení nižšího kroutivého momentu je vhodnější pro lehké vrtání a utahování, zatímco vyšší hodnoty nastavení využijete při vrtání do tvrdých povrchů a šroubování.
Červené tlačítku na vrchní straně obou modelů v případě potřeby umožňuje přepnout na plný točivý moment. Znovu stisknutím tlačítka se pak vrtání přepne do režimu nastaveného kroutivého momentu, který je aktuálně nastaven otočným kolečkem. Jeví se to jako poměrně příjemná funkce, díky které můžete jediným stisknutím tlačítka neustále opakovat například vrtání a šroubování aniž byste pokaždé museli přenastavovat kroutící moment jako u běžných aku vrtaček.

Multiplikátor kroutícího momentu

Jako volitelné příslušenství je k dispozici nástavec kroutícího momentu. Ten pak dokáže ztrojnásobit sílu kroutícího momentu samotné vrtačky a usnadní  tak uživateli vrtání do těžko prostupných materiálů. V nabídce příslušenství nabízí Metabo i pravoúhlý nástavec.

Revoluce nebo evoluce?

Osazení variabilního nastavení kroutícího momentu, které funguje na podobném principu jako progresivní rychlostní spouště, místo klasické mechanické spojky je mezi výrobci nářadí zatím vzácností. Podobný systém mají snad jen některé stroje od Fein a Festool. Samozřejmě, že se jedná o  totožný způsob, jakým mnoho výrobců implementuje omezovače kroutících momentů do svých prémiových rázových utahováků, ale s výjimkou výše jmenovaných výrobců tuto technologii nikdo nevyužívá u svých aku vrtaček.
Nové modely bezuhlíkových vrtaček od Metabo mají určitě potenciál a možná i předpoklad změnit celý trh s aku vrtačkami. Metabo patří jednoznačně k výrobcům,kteří budou vždy spíše inovátory než zlepšovateli a tak jsme sami zvědaví, jestli se blíží soumrak klasicky mechanicky ovládaných převodovek u aku vrtaček.

Diskuze: