První karbonová motorovka od STIHL je vskutku revoluční

Magazín
publikováno: 9. 7. 2014 autor:

STIHL stále pracuje na vývoji nových technologií a zdokonalování svých výrobků. Poslední novinkou z vývojového střediska je motorová pila STIHL Carbon Concept. Ta se sice nedostane do sériové výroby, ale jako reálná studie proveditelnosti posloužila k otestování nových technologií, které můžeme očekávat v dalších generacích motorových pil STIHL.

Výkon závodní motorky

Naprostým unikátem motorové pily STIHL Carbon Concept je neuvěřitelná hodnota poměru váhy a výkonu 1,11 kg/kW, kterou dosahují pouze extrémně vyladěné závodní motocykly. Výkon 5,4 kW při hmotnosti pily STIHL Carbon Concept pouhých 6,0 kg, bez paliva a řezné soupravy.

S řetězem a lištou je hmotnost pily STIHL Carbon Concept 7,3 kg a hmotnostní výkon je tedy 1,35 kg/kW (tj. 0,97 kg/k). Klíčem k těmto hodnotám je extrémní odlehčení díky využití nejmodernějších kompozitních materiálů a slitin. Na mnoha místech šasi najdete uhlíková vlákna, jinde zase titan, jako třeba na tlumiči výfuku. Kliková skříň je ze speciální vysokopevnostní hořčíkové slitiny a palivová nádrž se zadní rukojetí z tvrzeného plastu zesíleného skelnými vlákny.

Při mimořádně nízké hmotnosti disponuje STIHL Carbon Concept výkonem 7,5 koňských sil (5,4 kW), který dodává spalovací motor s elektronickým vstřikováním paliva STIHL Injection. U motorové pily jde o zcela jedinečnou technologii. Ve všech testovaných simulacích dosáhl STIHL Carbon Concept optimálního výkonu motoru s nejvyšším točivým momentem, doprovázeným vynikající akcelerací a excelentním chodem.

Diskuze:

  1. Tomáš

    Moc hezka ještě jak bude dlouho fungovat.Rubu ted dva mítáky věk 170let buk a smrk v pátek jsem pokácel 12ti kubikovy buk mám tam delat na 3000kubiku.Mám od vás ms 461 mám ji 14dni a naprosta spokojenost co se tyce vykonu ale ta váha,neni to pila na cely den,Sřídám to z ms362 z tou odvětvuji a taky spokojenost.Do probírek mám ms 261 a na tu si také nemužu stěžovat.Akorát ty ceny by mohli byt nižší ale zas na druhou stranu,za kvalitu se musí platit.Tak ze delat se značkou Stihl je mi radostí a už se teším až pila pujde na trh.Z Pozdravem Skála Tomáš Těžba Dřeva.

  2. MILAN

    Stihl dělá moc dobré stroje já mám pilu ms170 a křovinořez fs240 a absolutní spokojenost