VIKING představil svou robotickou sekačku iMow

Magazín
publikováno: 22. 5. 2014 autor:

Pokud bude chtít skoncovat s manuálním sekáním zahrady nabízí vám nově svůj model robotické sekačky i VIKING, což je sesterská značka věhlasného Stihlu. Pod označením VIKING iMow se vám do rukou dostane velice slušná sekačka napěchovaná elektronikou a zajímavými čidly jako je třeba senzor deště. Perfektně a hlavně pravidelně udržovaný trávník vás pak nebude stát o moc víc než nějakou tu elektřinu a závistivé pohledy sousedů.

Sečení a mulčování na jedničku

Sekačka iMow křižuje trávník s vysokou přesností a nenechává za sebou žádný neposekaný pruh. Výšku sečení lze nastavit v 15 polohách od 20 do 60 milimetrů. Rotační nůž se záběrem 30 cm seká čistě díky oboustrannému ostří. Při každém zastavení nože se mění směr jeho otáčení, což zajišťuje stejnoměrné opotřebení a delší výdrž ostří. Při správném nastavení mezi jednotlivými cykly sečení pak posekané milimetrové kousky trávy zůstávají v travním drnu a fungují jako organické hnojivo. Kryt žacího stoje navíc díky svému designu zapravuje právě zbytky posekané trávy směrem do půdy.

 

Optimalizované otáčky a dobíjení

Sekačka iMow dokáže rozpoznat plochy s hustým nebo řidším travním porostem a tomu automaticky přizpůsobuje rychlost sečení. Ve chvíli, kdy kapacita baterií klesne ke kritické úrovni, vyhodnotí sekačka svou návratovou cestu a sama se dojede dobít do dokovací stanice. Robotická sekačka iMow se po trávníku pohybuje velice hbitě a problémy nemá ani s členitým terénem. Poradí si se svahy i se sklonem 35 %. Nastavení sekačky je velice intuitivní. Nejprve si pomocí speciální webové aplikace nastavíte obrazový plánek zahrady včetně optimálního plánu sečení a kalkulace potřebného času na jednotlivý cyklus nebo cykly.

 

Neustále ve střehu

Sekačka je vybavena několika senzory, díky kterým se vyhýbá překážkám. Když senzory zaznamenají déšť, sekačka iMow přestane pracovat a vrátí se co nejrychleji do dokovací stanice. Hned jak se počasí zlepší, vrátí se ke své práci. Vlhkou trávu tedy detekovat neumí.

 

V případě, že se někdo pokusí stroj nadzdvihnout nebo se ho dotkne, sekačka se okamžitě zastaví. Ergonomicky tvarovaná madla určená k přenášení sekačky zajišťují, že při zdvihu a přenášení sekačky směřují hroty nožů od těla. Mimo to lze sekačku iMow nastavit tak, aby se dala ovládat pouze po zadání kódu PIN. Ochranu před zloději poskytuje integrovaný systém ochrany proti krádeži. Navíc každá sekačka iMow funguje pouze ve spojení se svojí individuálně naprogramovanou dokovací stanicí, takže ukradená sekačka je dále nepoužitelná. Otázkou je, jestli to zloději budou brát v potaz.

 

Inteligentní systém nabíjení

Sekačky iMow dobíjejí baterie zcela samostatně, a to a ve variabilním tempu podle konkretních požadavků a podmínek. V noci, kdy je dostatek času, se zásoby energie doplňují pomalu, naopak při naplánované náročné činnosti se robotická sekačka přepne na rychlé nabíjení. Tento režim iMow také používá, když hladina nabití baterie poklesne během probíhající práce. V takovém případě se vrátí do dokovací stanice a nabije baterii na 80 % její kapacity v rychlonabíjecím režimu a pak se vrátí zpět k sečení.

Sekačka iMow MI 632 se zásluhou efektivního řízení spotřeby energie hodí pro trávníky o rozloze až 3000 m2. Model iMow MI 632 P, který je vybaven větší baterií a výkonnějším motorem, zvládá trávníky o ploše až 4000 m2.

 

Cena produktu nikoho z vás zřejmě nepřekvapí. Pohybuje se okolo 60 000 Kč. Za tuto cenu získáte prémiovou a plně automatizovanou sekačku.

Diskuze:

  1. K ceně 60 000 připočtěte ještě cca 4 – 5000 Kč za krabici s vymezovací soupravou (dráty kolíky, kterými ohraničíte sekací plochu), bez které robotická sekačka nemůže sekat . Je to dle mého názoru nesolidní přístup – je to jako kdyby prodávali motorovou pilu bez lišty a řetězu . Jde patrně o snahu uspět s nižší cenou v konkurenci s výrobci, kteří nabízejí kompletní výrobek, včetně vymezovací soupravy . Lubo