Přichází čas na hnojení a vertikutaci

Magazín
publikováno: 5. 3. 2014 autor:

Jak se začíná probouzet tráva a pomalu vylézat nově vzešlý porost potřebuje na samém začátku jara větší množství živin. Pokud není posečená tráva navrácena do půdy prostřednictvím mulčování, je pak vhodné v březnu nebo dubnu provést hnojení. Následně přijde čas na celkové provzdušnění trávníkové plochy. Odstraněním mechů a plevelů se do půdy dostává vzduch a světlo, trávník tak lépe přijímá živiny, což se projeví v hustotě porostu a krásně sytou zelenou barvou.

Půjčit nebo investovat do vlastního?

Sice vertikutaci neprovádíme zdaleka tak často jako sekání, ale i tak se zejména pokud chceme mít opravdu exkluzivní trávník vyplatí do minimálně průměrného vertikutátoru nějaké ty peníze investovat. Pokud máte možnost vypůjčení v nějaké blízké půjčovně zahradní techniky určitě neprohloupíte. Jestliže se ale rozhodnete pro koupi, rovnou zapomeňte na „Čínu“ z hobby marketů. V drtivé většině poměr cena výkon nesedí a ve finále nedosáhnete ani průměrného výsledku.

Raději popřemýšlejte na dlouhodobou investicí do kvalitního stroje od výrobce, který ví co dělá. Příkladem mohou být stroje Solo  nebo Viking, což je značka z rodiny produktů Stihl. Například vertikutátor VIKING LB 540 disponuje opravdu solidním výkonem a výbornou manévrovatelností i když s cenovkou okolo 16 000 Kč jde už o značnou investici. Za trochu příznivějších cca 10 000 Kč si pak můžete pořídit elektrickou variantu VIKING LE 540, u které vaši sousedi ocení zejména výrazně tišší provoz.

 

Pokud budete provádět vertikutaci jednou ročně počítejte, že při zapůjčení stroje za něj utratíte cca 1200 Kč za den plus doprava a váš čas. Na druhou stranu při ceně velmi slušného vertikutátoru 16 000 Kč si jej můžete půjčovat celých 13 let. Vertikutátor je zrovna takový druh zahradní techniky, který nepodléhá nějakým zásadním inovacím. Jeho funkční hodnota tak rozhodně s časem neklesá.

Při vertikutaci 2x ročně už se koeficient půjčovny snižuje na cca 6 let. U kvalitního stroje, kterým model s cenovkou okolo 16 000 Kč bude je jeho životnost výrazně vyšší. Pokud se o něj budete řádně starat troufám si tvrdit, že dosáhne klidně i dvaceti let. Rozhodnutí je tedy na vás a hlavně finančních možnostech. Z dlouhodobého hlediska je koupě určitě dobrou volbou, ale za předpokladu, že se praštíte přes kapsu a nenecháte se zlákat pozlátkem „levné“ nablýskané bídy v podobě čínských parodií na opravdové nářadí.

Diskuze: