Historie značky STIHL

Magazín
publikováno: 31. 7. 2013 autor:
Andres Stihl a rodina

Andres Stihl a rodina

Když se řekne Stihl, každý si hned jako první představí motorovou pilu. Je to pochopitelné, protože právě motorové pily tuto německou společnost proslavily a dodnes je mezi profesionály i laiky TOP značkou a zárukou kvality. Za více než 86 let své historie se značka a produkty Stihl rozšířily po celém světě a její portfolio zahrnuje vše od pilníku až po sekačky na trávu.

 Historie a milníky STIHL

Společnost založil v roce 1926 Švýcar Andreas Stihl blízko Stuttgartu. Ze začátku se společnost orientovala na výrobu bojlerů a praček. Ve stejném roce představil pan Stihl svou první motorovou pilu. Byla na elektrický pohon a k jejímu provozu bylo zapotřebí dvou lidí. Zlom přišel v roce 1929, kdy společnost jako první na světě patentovala benzinovou motorovou pilu. Pila měla prozaický název „stroj na kácení stromů“. Stejně jako její předchůdkyně bylo k její obsluze zapotřebí dvou lidí. Měla výkon 6 koní a vážila 46 Kg.

Stihl BL

Stihl BL

V roce 1930 se Andreas Stihl stal prvním evropským exportérem, který začal své pily vyvážet do Ruska a USA. Ve stejném roce na veletrhu v Lipsku představil Stihl první přenosnou motorovou pilu. Novinek a prvenství má na svém kontě Andreas Stihl celou řadu. V roce 1932 patentoval řetěz s řeznými a vymezovacími zuby pro lepší výhoz pilin.

O dva roky později přišlo automatické mazání řetězu. Následovala automatická odstředivá spojka, motor z hliníkových slitin až vše vyústilo v první motorovou pilu na světě ovládanou jedním člověkem v roce 1950. STIHL BL vážila „pouhých“ 16 Kg a dodnes je tak Andreas Stihl považován za otce novodobých motorových pil.

Úspěšná šedesátá léta

O čtyři roky později představila společnost první opravdovou lehkou pilu, která vážila jen 11 Kg. Nesla označení STIHL BLK z německých slov Benzín, Lehký a Malý. V dalších letech nabralo na rozvoji zejména portfolio dalších produktů, jako například křovinořezy, půdní vrtáky, fukary atd.
V roce 1959 přebrala vedení společnosti Eva Stihl, dcera Andrease a zároveň společnost uvedla na trh model STIHL Contra. Tento model se dokázal prosadit a ve své době dominoval v lesích po celém světě.

Práce v lese byla vždy velice tvrdá a řezat celý den s 10 kilovým monstrem chtěla pořádné svaly. V roce 1964 firma představila svůj anti vibrační systém, což zásadním způsobem ulehčilo práci a námahu. Další zásadní posun přišel, když byl ke 40. výročí firmy představen model STIHL 040. Tento model poprvé pokořil hranici výkon/váha a dostal se pod hranici 2.0. S výkonem 3,7 koní vážila pouhých 6,8 Kg. O rok později sjela z výrobního pásu již miliontá pila od tohoto výrobce.

V sedmdesátých letech přišly zásadní inovace zejména z pohledu bezpečnosti a pohodlí. Pily se tak dočkaly řetězové brzdy, pojistky spouště, jediného ovládacího přepínače a vyhřívané rukověti. STIHL se stal světovou jedničkou a firemní barvy (oranžová a šedá) jsou jasným rozpoznávacím signálem všech produktů firmy.

V roce 1982 představil STIHL model 024, motorovou pilu nové generace. Tento model se minimálně opticky od těch dnešních příliš neliší. Celá osmdesátá léta se nesla v duchu ekologie a zvyšování výkonu a snižování spotřeby. Pily STIHL tak dostaly první katalyzátor pro dvoutaktní motory a přepracována byla i samotná nádrž. Díky všem novým bezpečnostním prvkům a odlehčování se v devadesátých letech začaly objevovat první motorové pily určené pro opravdové domácí použití.

Současnost

Stihl v akci

Pila v akci

Od přelomu tisíciletí STIHL své produkty stále inovuje a mezi profesionály si drží svou dobrou pověst. Je to tím, že firma je duší pořád „rodinným“ podnikem a v maximální míře se snaží držet pověstnou německou kvalitu a preciznost. Jen těžko tak budete na profesionálních produktech STIHL hledat čínské prefabrikáty. Většina produkce je stále z domácích výrobních závodů a to včetně vlastních slitin.

 

 

 

Diskuze:

  1. Krajsl Pavel

    Dobrý den
    mám prosbu jak poznám kdy byl vyroben křovinořez ? Když nemám žádné dokumenty . Na plastech jsou jenom čísla měsíců .