O společnosti Pilana

Magazín
publikováno: 29. 7. 2013 autor:

Znáte také pily Pilana?
Snad každý truhlář nebo zámečník se určitě někdy musel setkat a sáhnout si na nějaký výrobek tohoto tradičního českého výrobce.
Během své téměř osmdesátileté historie se společnost rozrostla a svůj sortiment výrazně rozšířila.

Historie

Výroba ručních nástrojů ve společnosti Pilana byla zahájena již v roce 1934. Firmu založil pan Studeník, který začal nejprve vyrábět ruční a kotoučové pily. Avšak velmi brzy svůj výrobní program rozšiřoval o frézy na dřevo a další ruční nástroje na obrábění dřeva. Výrobní sortiment se v následujících letech značně narůstal. Nově v nabídce společnosti přibyly například pilové kotouče na dřevo ze slinutých karbidů (SK), rámové a kmenové pily, hoblovací a průmyslové nože, nástroje na dělení kovu a těla pil. Firma od samého vzniku generovala ziska a možná právě proto se ocitla v letech 1948-1992 ve státním vlastnictví. Dlouhá léta byla částečně řízena a kontrolována komunistickým režimem. A teprve po roce 1992 byla společnost převedena zpět do vlastnictví soukromého. Dlouhodobé vlastnictví státním aparátem firma výrazně nepocítila, ba naopak získala na dobré pověsti ve světě a v dnešní době se těší uspokojivému hospodářskému fungování.

Současnost

Společnost v současnosti patří se svými 650 zaměstnanci k největším výrobcům nástrojů v Evropě. Nástroje jsou stále vyráběny z oceli nejlepší jakosti podle norem DIN a ISO. Kvalita produktů je pečlivě sledována v každém kroku výroby a pro velmi přesnou výrobu jsou využívána ta nejmodernější zařízení. Nářadí opracovávají Laser, CNC brusky, CNC obráběcí centra, CNC ostřičky, automatické pece a další automatická a poloautomatická zařízení.

Přes 60% všech vyrobených nástrojů je vyváženo do průmyslově vyspělých zemí jako jsou Německo, USA, Francie a Velká Británie. Společnost v několika posledních letech investuje spousty volných kapacit a především financí do procesu automatizace výroby, která by měla v následujícím období výrazně pomoci odbytu.

Skupinu tvoří seskupení spolupracujících firem. PILANA a.s., která zajišťuje prodej veškerých výrobků, dále dodávky energií, ale i jiných přidružených služeb.
Společnosti PILANA Wood s.r.o., PILANA Knives s.r.o., PILANA Saw Bodies s.r.o., PILANA Metal s.r.o. pak zajišťují výrobu nástrojů.

www.pilana.cz

Diskuze: